Avrupa Merkez Bankası'nın Euro bölgesi üzerinde fiyat istikrarlandırıcı rolü,
The European Central Bank's price stabilizing role in the Euro area
- Tez No: 528867
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN ATAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi-Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada AMB'nin Euro Bölgesi üzerindeki fiyat istikrarlandırıcı rolü tartışılmaktadır. Çalışmada AB'nin, EPB' in AMB' in ve nihayet Euro'nun piyasaya sürülmesi ele alınmıştır. Bu kapsamda öncelikle AMB'nin tarihsel geçmişi, görevleri, organları ve uyguladığı para politika araçları detaylıca açıklanmaktadır. Çalışmanın bir sonraki kısmında Euro Bölgesi'nde uygulanan para politikasının stratejileri, Euro Bölgesi'nin özellikleri, Euro'nun piyasaya sürülmesinden itibaren Euro Bölgesi ülkelerinin enflasyon oranlarının istikrarlı olarak sürdürülmesi, üye ülkelerin enflasyon farkları açıklanmıştır. Aynı zamanda çalışmada Euro Bölgesi ülkeleri ve Euro Bölgesi dışındaki AB üye ülkelerin ekonomik durumu ve enflasyon oranları karşılaştırılmaktadır. Çalışmanın son kısmında ABD'de başlayan 2008/2009 finansal krizi ve daha sonra Avrupa'da devam eden Borç Krizi dönemlerinde, Euro Bölgesi ülkelerinin ekonomik durumları tartışılmaktadır. Aynı zamanda finansal kriz teorileri, 2008 finansal krizinin sebepleri, daha sonra bu krizin Avrupa'ya yayılarak borç krizine çevrilme nedenleri, bu süreçte AMB' in krize cevap verme mekanizmaları ve krizden çıkan dersler arka arkaya sıralanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study discusses the price stabilizing role of the ECB in the Eurozone. Also this study covers detailed information about EU, EMU, ECB and creation of Euro on market. Firstly, the study gives detailed information about the historical background, duties, organs and the monetary policy instruments of ECB. In the next part of the study, the strategies of the monetary policy implemented in the Eurozone, the characteristics of the Eurozone, the stable maintenance of the inflation rates of the Eurozone countries since the introduction of the Euro in market, and the inflation differences of the member countries are explained. At the same time, the study compares the economic situation and the inflation rates of the Euro Area countries and the EU member countries other than the Euro Area. İn the last part of study, the economic situation of the Eurozone countries is being discussed during the 2008/2009 financial crisis that began in the United State and the debt crisis that continues in Europe. The theories of financal crisis, reasons of the financial crisis in 2008, then the reasons why this crisis spread to Europe and turn into a debt crisis, and ECB's crisis response mechanisms and lessons taken from crises are listed one by one.