Taze ve bekletilmiş atık mantar kompostunun iki farklı tekstüre sahip toprağın bazı verimlilik parametleri üzerine etkileri
The effects of fresh and stored mushroom wastes on two different textured soils parameters
  1. Tez No: 528886
  2. Yazar: ORHAN TALİP SÜTCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ ALAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmada taze ve bekletilmiş atık mantar kompost iki farklı tekstüre sahip toprağa uygulayarak bazı toprak verimlilik parametreleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla atık mantar kompostları Antalya ilinin Korkuteli ilçesinden alınmıştır. Araştırmalarda kullanılan topraklar da Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Aksu İşletme Tesislerinden temin edilerek kullanılmıştır. Saksı denemesi şeklinde yürütülen çalışmada saksılar sera ortamına yerleştirildikten sonra, oranları 0, 2, 4, 6 ton/da (0, 40, 80, 120gr ) taze ve atık mantar kompostlar, tınlı ve killi olmak üzere 2 farklı toprak tipiyle 5 L'lik saksılara karıştırılmıştır. Deneme tesadüf parselleri deneme desenine göre kurulmuş olup, 4 tekerrürlü gerçekleştirilmiştir. Deneme 4 aylık inkibasyon çalışması yapılmıştır. Çalışması sonucunda atık mantar kompostu uygulamaları toprakların pH, EC, organik madde, tarla kapasitesi, solma noktası, organik maddesi, hacim ağırlığı istatiksel olarak önemli ölçüde etkilemiştir. Ancak katyon değişim kapasitesi, Agregat büyüklük dağılımı, yüzde agregat stabilesi üzerinde istatiksel olarak önemsiz bulunmuştur. Uygulanan taze ve atık mantar kompostları toprağın kimyasal özelliklerini değiştirirken, fiziksel özelliklerinde etkili bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate, the effects of fresh and stored waste mushroom composts on two different texture soil. The fresh and stored mushroom wastes used in the research were taken from Korkuteli district of Antalya province. The soils used in the research were taken from the field of Akdeniz University in Aksu Province. Fresh and stored mushroom wastes applied in two different soil in the pots in the greenhouse in the amount of 0, 2, 4, 6 t /da (0, 40, 80,120 g 5L).This study was carried out in 4 replications according to randomized plot trial design in greenhouse conditions. This study left to the incubation for 4 month. The experiments were established according to randomized parcel plot design and 4 replications were carried out. Trial 4-month incubation study was conducted. Study showed that, waste mushroom compost application had significant affect on the pH, EC, organic matter, field capacity, permanent wilting point, organic matter, cation exchange capacity of the soil. Nevertheless, the bulk density, aggregate size distribution, aggregate stability percentage were found to be statistically not important. While the fresh and stored waste mushroom composts were fond to be effective for the chemical properties of the soil but they were not affective fort the physical properties of soils.