Postmodernite ve materyalizm bağlamında genç tüketici profili: Üniversite öğrencileri üzerine bir alan araştırması
Young consumer profile in context of postmodernity and materialism: A field study on university students
- Tez No: 528885
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY GÖRKEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, üniversite öğrencileri üzerinden genç tüketici profilini postmodernite ve materyalizim bağlamında incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2017-2018 akademik takvim yılı içinde İstanbul İlinde faaliyet gösteren bir vakıf üniversitesinde ön lisans, lisans ve lisansüstü/doktora öğrenimlerine devam eden ve rastgele (random) yöntemle seçilen toplam 342 öğrenci oluşturmaktadır. Öğrencilere, bir Kişisel Bilgi Formu ile birlikte üç boyutlu Postmodern Tüketici Ölçeği ve yine üç boyutlu Materyalizm Ölçeği uygulanmıştır. Betimsel istatistik sonuçlarına bakıldığında, öğrencilerin postmodern tüketici davranışlarının (eğilimlerinin) çoklu benlik ve dağınık özne için 'yüksek', gerçeküstücülük boyutu için ise 'orta' düzeyinde olduğu bulunmuştur. Yine üç alt boyuttan oluşan Materyalizm Ölçeğine yönelik öğrencilerin değerlendirmelerine (materyalist eğilimlerine) bakıldığında; en yüksek ortalama puanın mütevazılık için, daha sonra merkeziyetçilik ve başarı için ve en son gösteriş için bulunduğu görülmektedir. Öğrencilerin materyalist boyutlara ilişkin ortalama puanları arasında küçük farklar olmakla birlikte hepsi de 'orta' düzeydedir. Öğrencilerin postmodern tüketici davranış düzeyleri ile materyalist davranış/eğilim düzeyleri arasındaki ilişkilere bakıldığında; öğrencilerin çoklu benlik puanı ile merkeziyetçilik ve gösteriş puanı arasında, dağınık özne puanı ile merkeziyetçilik ve gösteriş puanı arasında ve son olarak gerçeküstücülük puanı ile merkeziyetçilik ve mütevazılık puanı arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research was to examine the Turkish consumer profile through university students in the context of postmodernism and materialism. The research group of the study was composed of a total of 342 randomly selected students who had been pursuing their associate degree, undergraduate and graduate / doctoral studies at a foundation university operating in Istanbul in the academic calendar year 2017-2018. Three-dimensional Postmodern Consumer Scale and three-dimensional Materialism Scale were applied to students with a Personal Information Form. From the results of descriptive statistics, it had been found that students' postmodern consumer behaviors were 'high' for multiphrenic self and decentering subject and 'medium' for hyperreality dimension. When we look at the evaluations (materialist tendencies) of the students for the Materialism Scale, which was also composed of three sub-dimensions; it seems that the highest average score was for modesty, then for centrality and success and for the last show-off. The average scores of the students on the materialist dimensions were all 'moderate' with minor differences. When the relationship between postmodern consumer behavior levels and materialist behavior / tendency levels of students was examined; students were found to have significant positive correlations between multiphrenic self-scores and centralism and show-off scores, between decentering subject scores and centralism and show-off scores, and finally between hyperreality scores and centralism and modesty scores.