An information and communication theoretical analysis of the nervous system towards internet of nano-bio things
Nano-biyo nesnelerin internetine doğru sinir sisteminin bilgi ve iletişim kuramsal analizi
- Tez No: 528899
- Danışmanlar: Prof. Dr. ÖZGÜR BARIŞ AKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
İnsan vücudundaki çeşitli ağlar arasında, sinir sistemi en geniş ve karmaşık nano-ağı oluşturmaktadır. Bu ağ, çeşitli iç ve dış uyaranlarla moleküler düzeyde iletişim kurmakta ve vücudun diğer çevresel sistemleri ile ara yüz oluşturarak normal olarak çalışmalarına yardım etmektedir. Doğal olarak mevcut moleküler iletişim sistemlerinin bilgi ve iletişim teknolojisi (BİT) perspektifiyle araştırılması, bu ağların anlayışında yeni bir yaklaşım sağlamaktadır. Bu nedenle, önerilen tezin temel motivasyonu sinir sistemi ve bu ağda gerçekleşen iletişimin BİT perspektifiyle analiz edilmesidir. Özellikle, sinir sisteminin ağ perspektifiyle modellenmesini, sinir sistemine dayalı moleküler iletişim için deneysel test düzeneklerini, sinir sisteminin çevresel sistemi olarak insülin-glikoz sistemini ve bu sistemlerin Biyo-Nano Nesnelerin İnternet'inde (BNNİ) uygulamalarının tanımlanmasını hedefledik. Sinir sisteminin araştırılması mevcut teşhis ve tedavi tekniklerinin artırılmasında yeni istikametler sağlayacak, aynı zamanda, sinir sistemine dayalı olabilecek yapay nano-ağlar için bir çatı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Amongst the various networks inside the human body, the nervous system forms the largest and the most complex nanonetwork. This network communicates with several types of internal and external stimuli on a molecular scale and interfaces with other peripheral systems of the body to help it function normally. Study of naturally existing molecular communication systems from information and communication-theoretical (ICT) perspective provides a novel approach in understanding these networks. Therefore, the main motivation of the proposed thesis is to analyze the nervous system and the communication happening within this network from an ICT perspective. In particular, we target modeling of the nervous system from a network perspective, experimental testbeds for molecular communication based on nervous system, insulin-glucose system as a peripheral systems of the nervous system and decribe applications of these system in the Internet of Bio-Nano Things (IoBNT). The study of the nervous system will provide novel directions to augment the existing diagnostic and treatment techniques as well as provide a framework for artificial nanonetworks that may be based on the nervous system.