Muz bitkisi atığı uygulamasının toprağın bazı verimlilik parametreleri üzerine etkileri
The effects of banana plant residue application on some soil productivity parameter
- Tez No: 528898
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ ALAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Artan dünya nüfusu ve kirlenen ekosistem doğal kaynakların her geçen gün daha da kıtlaşmasına neden olmaktadır. Bugün dünya devletlerinin çözüm aradığı sorunların başında çevre kirliliği ve beslenme sorunu gelmektedir. Çalışmamızı gerçekleştirme sebebimiz bu gayeye hizmet etmektedir. Yürütülen bu çalışmada muz atıkları iki farklı tekstüre sahip toprağa uygulanarak toprak verimlilik parametreleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Muz atıkları homejen olarak parçalanmış ve 5 farklı dozda ( 0 ton/ da, 4.5 ton/ da, 9 ton/ da, 18 ton/ da, 27 ton/ da ) toprağa uygulanmıştır. Deneme tesadüf parselleri deneme desenine göre 4 tekerrürlü saksı denemesi şeklinde sera koşullarında yürütülmüştür. 4 aylık bir inkübasyon sonunda toprağın fiziksel ve kimyasal analizleri gerçekleştirilmiştir. Deneme sonuçlarına göre, muz bitkisi atığı uygulaması her iki tektstüre ait toprağın kimyasal özelliklerinden, elektriksel iletkenlik (EC) ,organik madde (OM), katyon değişim kapasitesi (KDK) değerlerini arttırdığı, toprak reaksiyonunu (pH) azalttığı belirlenmiştir. Uygulamaların toprağın fiziksel özelliklerinden, tarla kapasitesi ( TK) ve solma noktası (SN) değerlerini arttırdığı hacim ağırlığını (HA) ise azalttığı saptanmıştır. Uygulamaların her iki tektstüre ait toprağın agregat oluşumu üzerine etkisi farklı agragat boyutlarında değişik düzeylerde gerçekleşmiştir. Genel bir değerlendirme yapıldığında, muz bitkisi atığı uygulamasının her iki tekstüre sahip toprakta, toprağın fiziksel ve kimyasal özelliklerini iyileştirdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The increasing world population and polluted ecosystem have been causing natural resources to become more and scarcer for decades. Nowadays, world countries have been trying to address environmental pollution and nutrition problem fundamentally. Our purpose of carrying out this study is to be part of the solution. The object of the study was to focus on the effect of banana trees residue on some soil productivity parameters in two soils different in texture. The banana plant residues were crashed homogeneously and applied to soil with five different doses (0ton/ da, 4.5ton/ da, 9ton/ da, 18ton/ da, 27 ton/da). The experience was laid out in a randomized parcel design with four replications as pots in greenhouse conditions. After four months incubation period, soil chemical and physical analyses were carried out. According to the results, banana plant residue application had different effects on some soil chemical and physical properties. Whereas the application increased Electrical Conductivity (EC), Organic Matter (OM), and Cation Exchange Capacity (CEC), it decreased the soil pH. Meanwhile, Field Capacity (FC) and Wilting Point (WP) were increased, Bulk Density (BD) decreased. The different aggregate formation was found diversified size in two different soil textural classes.