Dış ticaretin serbestleştirilmesi ve GATT/WTO karşısında Türkiye'nin yükümlülükleri
Liberalizasyon of foreign trade and Turkey's commitments toward GATT/WTO
  1. Tez No: 52897
  2. Yazar: NEVİN HALICI YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OKAN AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET DIŞ TİCARETİN SERBESTLEŞTİRİLMESİ VE GATT/WTO KARŞISINDA TÜRKİYE'NİN YÜKÜMLÜLÜKLERİ Dış ticaretin serbestleştirilmesinin sağlayacağı yarar ve kayıplar, iktisatçı ve siyasetçilerin başlıca tartışma konularından birisi olmuştur. Uluslararası düzeyde ise, ülkeler arasında serbest dış ticareti teşvik etmek ve dış ticaret politikalarını güvenli bir zemine oturtarak dünya ülkelerinin refahına ve ekonomik kalkınmalarına katkıda bulunmak amacıyla, 1947 yılında Gümrük Tarifeleri ve Ticaret Genel Anlaşması (GATT) imzalanmıştır. GATT çerçevesinde gerçekleştirilen görüşmelerden sekizincisi olan Uruguay Turu görüşmelerinde, dünya ticaretine düzenleyici role sahip bir örgüt kurma girişimleriyle Dünya Ticaret Örgütü kurulmuş ve yeni düzenlemeler getirilmiştir. Bu tezin amacı; serbest dış ticareti ve korumacılığı savunan görüşlere değinerek, gümrük vergileri ve diğer korumacı önlemlerin kaldırılmasının ekonomik etkilerini incelemek, uluslararası ticaretin serbestleştirilmesi yönündeki çabaların sonuçlarını irdelemek ve Uruguay Turu sonuçlarının Türkiye'ye getirdiği yeni yükümlülükler ve Türkiye ekonomisi üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Yukarıda bahsedilen amaca ulaşabilmek için, gümrük vergileri ve diğer korumacı önlemlerin kaldırılmasının ekonomik etkileri teorik (kuramsal) olarak incelenmektedir. Uluslararası ticaretin serbestleştirilmesi konusundaki çabalar tarihsel olarak ele alındıktan sonra, GATT'ın kuruluşunu hazırlayan gelişmeler, GATT sistemi, GATT çerçevesindeki çok taraflı ticaret müzakereleri ve özellikle Uruguay Turu Görüşmeleri sonucunda alınan kararlar incelenmektedir. Son olarak, özellikle 1980'li yıllardan sonra dışa açık bir kalkınma stratejisi izleyen Türkiye'ye, uluslararası ticaretteki bu gelişmelerin etkileri üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT LD3ERALIZATION OF FOREIGN TRADE AND TURKEY'S COMMITMENTS TOWARD GATT/WTO Liberalization of foreign trade, especially discussions about gains and losses arising from free trade, has been one of the major issues amongst both politicians and economists. The GATT- General Agreement on Tariffs and Trade was signed in 1947 in order to increase the foreign trade of the countries, and set foreign trade policies on a reliable base in order to raise the economic welfare and growth of the countries. The Uruguay Round, which was the 8th. negotiation under GATT, provided with the new regulation for world trade and, a regulatory body in world trade, known WTO- World Trade Organization. The main targets of this thesis are; to overview the free trade discussions and, analyze the removal of custom duties and other relevant practices. Also the results of the international efforts toward liberalizing foreign trade and the major impacts of Uruguay Round on Turkey's side have been investigated. In order to achieve the above mentioned targets, firstly, removal of the custom duties and other protectionist measures have been theoretically analyzed and the results have been discussed. Secondly, the efforts toward liberalizing the international trade has been owerviewed according to the historical stage. And then free trade efforts before GATT, the GATT system and, especially the Uruguay Rounds have been analyzed. Finally, the effects of these developments on Turkey's commitments have been discussed.