Seçme gerektiren kısa cevaplı ve doğru-yanlış testlerin madde ve test özelliklerinin karşılaştırılması
To Compare the particularities of multiple choice, short answer and true-false test and items
- Tez No: 52898
- Danışmanlar: PROF. YAŞAR BAYKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmada, seçme gerektiren, kısa cevaplı ve doğru-yanlış test maddelerinin aynı davranışları ölçme yönünden etkililiklerini ortaya koymaya çalışırken, birbiri ile yakından ilişkili bulunan aşağıdaki istatistiklerin hesaplanıp karşılaştırılmasına çalışılmıştır. Seçme gerektiren, kısa cevaplı ve doğru-yanlış testlerinin aynı davranışları yoklayan maddelerinin güçlükleri, ayırıcılık gücü indeksleri, test varyansları ve bu testlerin KR-20 ile hesaplanan güvenirlikleri arasında anlamlı farklılıkların olup olmadığına bakılmıştır. Bu farklılıkların ortaya konulabilmesi için; seçme gerektiren, kısa cevaplı ve doğru-yanlış tipi maddelerden oluşturulan üç test hazırlanmıştır. Bu testler, Eskişehir'de Mustafa Kemal ilköğretim Okulu yedinci ve sekizinci sınıflarında okuyan üç şubedeki 74 öğrenciye "1994-95 öğretim yılının ikinci yarısında (Nisan-Mayıs aylarında) üç oturumda uygulanmıştır. Uygulama sonunda elde edilen verilerin işlenmesiyle ilgili olarak, ana hatlarıyla şunlar yapılmıştın Her üç teste ait maddelerin güçlük indekslerinin karşılaştırılmasında varyans analizinden yararlanılmış; daha sonra ortaya çıkan farklılıkları test etmede Scheff? testi kullanılmıştır. Bundan sonra her üç test için madde ayırıcılık gücü indeksleri hesaplanıp gruplanmıştır. Aynı şekilde madde güvenirlik indeksleri için de gruplama yapılmıştır.Test güvenirlikleri KR-20 güvenirlik katsayısı ile, testlerin varyansları F testi ile hesaplanmıştır. Verilerin analizi sonunda, şu sonuçlar elde edilmiştir: Kısa cevaplı teste ait ortalama madde güçlüğünün, doğru-yanlış ve seçme gerektiren teste ait ortalama madde güçlüklerinden daha küçük olduğu görülmüştür. Seçme gerektiren maddelerden oluşan test ile kısa cevaplı maddelerden oluşan test ve doğru-yanlış maddelerden oluşan testin madde ayırıcılık gücü indeksleri gruplara ayrılarak bakıldığında doğru-yanlış testinin daha çok ayırıcı madde içerdiği görülmüştür. Aynı şkilde seçme gerektiren maddelerden oluşan test ile kısa cevaplı maddelerden oluşan test ve doğru-yanlış maddelerden oluşan testin madde güvenirlikleri gruplara ayrılarak bakıldığında, kısa cevaplı testin daha çok güvenilir madde içerdiği görülmüştür. Bu üç testin varyansları arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. Bu üç testin KR-20 güvenirlikleri arasında da anlamlı bir farkın olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this resarch, it was attempted to compare after calculating the following statistics which were closely related to each other while trying to point out the effectiveness of the multiple choice test items, of short answer and of true-false in terms of measuring same modes of behaviour. It was looked for if there were significant differences in terms of the difficulty indexes, discrimination indexes, test variances and reliabilities calculated with KR-20, among the multiple choice, short answer and true-false test items which measured same modes of behaviour. In order to find out these differences, three tests including the items multiple choice, short answer and of true-false, were prepared. These tests were applied to 74 students studying in three classes of 7th and 8th grades in Mustafa Kemal Primary School in Eskişehir. Tests were given to students in the 2nd term (April-May) of 1994-95 and the students took all the tests in three sessions. In order to provide the data bases on the processing, the following analyses were made at the end of the application. While comparing the difficulty indexes of the items of all the three tests; the analysis of variance was used; then Scheff6 tests were used to make pairwise comparations. After that items discrimination indexes were computed and grouped for each type of tests. The same grouping was done for the item reliability indexes. Having done these analysis KR-20 reliability indexes were computed for each test. The variances of the test were tested with the F Test. The results of the research are as follows: It was found that the average difficulty belonging to the short answer items was lower than that of the true-false and the multiple choice items. It was observed that true-false test items had more items than short answer and multiple choice test in terms of discrimination indexes. Similar grouping was done with the reliability indexes and found that short answer test had more reliabile items than the true-false and the multiple choice test.A significant difference was not found among the variances of these three tests. Also a significant difference was not faund out of the KR-20 reliability of these three tests.