Hizmet kalitesinin servperf metodu ile ölçümü ve sonuçlarının doğrulayıcı faktör analizi ile desteklenmesi kırıkkale üniversitesi Tıp Fakültesi uygulaması
Measurement of service quality with servperf method and result supporting with confirmatory factor analysis Kırıkkale University Medical Faculty application
- Tez No: 528978
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KÜRŞAD TÜRKER, PROF. DR. SÜLEYMAN ERSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada bir kamu kuruluşu olan hastanede hizmet kalitesinin ölçümü ve sonuçları destekleyici bir model kurulması konuları incelenmiştir. Araştırma Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde yapılmıştır. Hastalar ve hasta yakınları ile yüz yüze görüşme yöntemi uygulanarak anketler cevaplandırılmıştır. Hizmet kalitesi ölçüm yöntemi olarak kullanım alanı en yaygın yöntemlerden biri olarak SERVPERF yönteminden, sonuçları destekleyici ve kalitenin düşük olduğu noktalarda yöneticilere yol gösterici olması için de Doğrulayıcı Faktör Analizinden faydalanılmıştır. Analizlerde SPSS ve MS. Office programlarından faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the measurement of service in hospital, which is apublic institution and establishing and supportive model, are examined. The study was carried out in Kırıkkale University Medical Faculty Hospital. The questionnaires were answered by using face to face as one of he most common methods of service quality measurement method. Confirmatory Factor Analysis was used to guide the managers at the point where supportive and the quality was low. SPSS and MS Office programs were used in analyzes.