Isıl işlem uygulanmış ahşap malzemenin çeşitli nano partiküllerle emprenyesi
The impregnation with various nano particles of heat–treated woods
- Tez No: 529004
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmanın amacı, ısıl işlem görmüş Kayın (Fagus orientalis) ve Meşe (Quercus robur) odunlarının nano boyutlu Titanyum dioksit ve Bor nitrür ile emprenye edilmesi ile odun özellikleri üzerine etkilerini araştırmaktır. Emprenye işlemi, bir tankta dolu hücre metodu kullanılarak ahşap malzemelere uygulanmıştır. Emprenye işleminden sonra örnekler, % 65 bağıl nem ve 20 °C sıcaklığa sahip iklimlendirme kabininde bir ay boyunca kurutulmuştur. %0 ve %12 denge rutubetinde (MC) yoğunluklar, su alma, boyutsal kararlılığı, ilgili standartlara göre belirlendi. Elde edilen sonuçlara göre ahşabın nano partiküller ile emprenye edilmesinin ve ahşabın ısıl işleminin genel olarak su-ahşap ilişkilerini azalttığını göstermiştir. Isıl işlemin, ahşap malzemenin su almasında ve boyutsal stabilitesinin azalmasında önemli bir faktör olduğu belirlenmiştir. Nano partiküllerden TiO2 nin emprenyesinin, Nanobor nitrür ile emprenye edilen ahşap numunelere göre su almasını daha fazla düşürdüğü bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate to the effects of impregnation with nano sized titanium dioxide and boron nitride of heat-treated Beech (Fagus orientalis) and Oak (Quercus robur) wood. The impregnation process was applied to wood materials with using full-cell method in a chamber. After impregnation process, the samples were dried in the climate cabin at medium such as 65% Rh and 20°C during a month, and the densities at 0% and %12 moisture content (MC), water absorption and dimensional stability of the samples were determined according to the related standards. The results showed that the impregnation of wood with nano-fillers and heat treatment of wood decreased generally the water-wood relations and the heat treatment of wood materials have more an important factor to the decrease in water absorption and dimensional stability as compare with the impregnation of nano-fillers. The impregnation with TiO2 was also found to higher decrease the water absorption according the wood samples impregnated with nanoboron nitride.