Karagöl (Kahramanmaraş)'de bulunan tıbbi sülüğün (Hirudo verbana, Carena, 1820) bakteriyel florası
Bacterial flora of the medical leech (Hirudo verbana, Carena, 1820) present in Karagöl (Kahramanmaraş)
  1. Tez No: 529022
  2. Yazar: GÜRKAN TEMİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİKAİL ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma Karagöl (Kahramanmaraş)'de bulunan tıbbi sülüğün bakteriyel florasını kapsamaktadır. Bu amaçla 2016 yılının sonbahar ve kış aylarında, 2017 yılının ilkbahar ve yaz aylarında Karagöl içerisinde yakaladığımız tıbbi sülük (Hirudo verbana)'dan laboratuvar ortamında kan, deri, mide, bağırsak ve ağız kısımlarından örnekler alınmıştır. Bakterilerin izolasyonu için; Triptik Soy Agar (TSA) ve Beyin Kalp İnfüzyon Agar (BHIA) kullanılmıştır. Bu besiyerleri 24°C'de 48 saat süreyle inkübatörde inkübe edilmiştir. Karagöl (Kahramanmaraş) içerisinde yakalanan Tıbbi sülük (Hirudo verbana)'dan alınan örneklerden elde edilen saf suşlara Biolog (The biolog GENIII micro plate) mikrobiyal tanımlama sisteminde bulunan 94 biyokimyasal test uygulanarak bakteri identifikasyonu yapılmıştır. Sonuç olarak bu çalışmada, Karagöl (Kahramanmaraş)'de yakaladığımız Hirudo verbana sülük türünden ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış mevsimlerinde aldığımız örneklerde Aeromonas hydrophila DNA grup 2, Pseudomonas alcaligenes, Aeromonas veronii/sobria DNA grup 8, Aeromonas hydrophila DNA grup 1, Aeromonas ichthiosmia, Aeromonas sobria DNA grup 7, Providencia alcalifaciens, Listeria seeligeri, Chryseobacterium scophthalmum, Enterobacter nimipressuralis, Flavobacterium resinovorum, Aeromonas veronii DNA grup 10 bakterilerinin tanımlaması yapılmıştır. Böylece sülüklerin vücudunda bulunan bakteriler hakkında yararlı bilgiler elde edilmiştir. Bu bilgilerin kullanılmasıyla modern tıp uygulamalarında destekleyici tedavi olarak kullanılan tıbbi sülüklerin daha etkin şekilde kullanılması için etkin sağaltım ve koruyucu önlemlerin planlanmasında yardımcı olacak kantitatif veriler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study embraces the bacterial flora of medicinal leeches in Karagöl (Kahramanmaraş). For this purpose, we took samples of blood, stomach, intestine and mouth from the leeches (Hirudo verbana), which were captured in the autumn and winter of 2016 and spring and summer of 2017 in Karagol, at the laboratory. For the isolation of the bacteria; Tryptic Soy Agar (TSA) and Brain Heart Infusiyon Agar (BHIA) was used. These media were incubated in an incubator at 24°C for 48 hours. The pure strains isolated from the medicinal leeches (Hirudo verbana) obtained from Karagöl (Kahramanmaraş) were identified by using the 94 biochemical tests present in the molecular identification system of Biolog (The Biolog Genie micro plate). As a result of this study, the bacteria present in the samples of Hirudo verbana leech species collected in the seasons of spring, summer, autumn and winter in Karagöl (Kahramanmaraş), were identified as Aeromonas hydrophila-like DNA group 2, Pseudomonas alcaligenes, Aeromonas veronii/sobria DNA group 8, Aeromonas hydrophila DNA group 1, Aeromonas ichthiosmia, Aeromonas sobria DNA group 7, Providencia alcalifaciens, Listeria seeligeri, Chryseobacterium scophthalmum, Enterobacter nimipressuralis, Flavobacterium resinovorum, Aeromonas veronii DNA group 10. Through the study, some useful information about the bacteria found in the body of leeches were obtained. Besides, the quantitative data that can be helpful for an effective cure for the medicinal leeches, which are used as the adjuvant therapy with modern medicine, to increase their efficiency and for planning the protective cautions against its pathogens were obtained.