Analytical modeling of fiber reinforced composite deep beams
Lifli beton ile üretilmiş derin kirişlerin analitik modellenmesi
- Tez No: 529047
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU BURAK BAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Lifler, betonun çekme ve kesme dayanımlarını artırmak amacı ile sıklıkla kullanılan takviyelerdir. Uzun yıllar boyunca, lif takviyeli kompozit elemanların davranışı hem deneysel hem de analitik olarak farklı araştırmacılar tarafından irdelenmiştir. Liflerin, kesmede kritik olan elemanların davranışına etkisi son derece belirgindir, bundan dolayı lif takviyeli kompozit derin kirişlerin kesme mukavemetini gerçekçi bir şekilde tahmin eden bir yöntemin geliştirilmesi kaçınılmazdır. Bu nedenle, bu çalışmanın temel amaçlarından biri farklı miktar ve çeşitlilikte liflere ve donatı detaylarına sahip olan derin ve bağ kirişlerin farklı yüklemeler altındaki kesme dayanımlarının gerçekçi tahmini için bir bağıntı önermek ve bu kirişlerin eğilme dayanımlarını elde etmek için bir yöntem geliştirmektir. Bu doğrultuda, malzeme ve deney elemanlarının özellikleri ile deney sonuçlarını içeren bir veritabanı oluşturulmuş ve geliştirilen yöntem kullanılarak elde edilen kesme dayanımı ile diğer araştırmacılar tarafından önerilen denklemlerden elde edilen kesme dayanımları veritabanında toplanan deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Bu çalışmanın diğer bir amacı, bağ kirişlerin doğrusal olmayan analizinde kullanılabilecek bir model önermektir. Önerilen model kullanılarak yapılan doğrusal olmayan analizlerin sonuçları deney sonuçları ile karşılaştırıldığında, davranışın gerçekçi bir şekilde tahmin edilebildiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Discrete fibers are often used as reinforcement to increase the tensile and shear strengths of concrete. For many years, the behavior of fiber reinforced composite members has been investigated both experimentally and analytically. The influence of fibers on the behavior of shear critical members is quite significant, therefore, it is inevitable to develop a method, which estimates the shear strength of fiber reinforced composite deep beams realistically. This is why one of the main objectives of this study is to propose a shear strength equation and a method to obtain the flexural strength of deep beams and coupling beams with different types and amounts of fibers and reinforcement detailing under varying loading conditions. The predicted shear strengths and strengths computed from equations recommended by other researchers are then compared with the experimental results that are tabulated in a database constructed for this analytical study. Another main purpose of this study is to recommend a model that can be utilized in the nonlinear analysis of coupling beams. When the analytical results obtained from the proposed method are compared with the experimental results, it is observed that the behavior is predicted with adequate accuracy, even for coupled wall systems.