Analytical modeling and experimental validation of the flexural behavior of composite face-layered sandwich beams using novel engineering approaches
Kompozit yüzey katmanlı sandviç kirişin eğilme davranışlarının yenilikçi mühendislik yaklaşımları kullanarak analitik modellenmesi ve deneysel olarak doğrulanması
  1. Tez No: 844385
  2. Yazar: AHMET ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET GEREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışmada, düz dokuma kumaş kompozit yüzey ve PVC köpük çekirdek malzemeli sandviç kirişlerin eğilme yükleri altında eğilme performanslarınını tahmin eden analitik mühendislik yaklaşımları geliştirildi. Öncelikle, katmanlı düz dokuma kumaş kompozit plakaların elastikiyet ve mukavemet özelliklerini tahmin için pratik ve kullanışlı bir pratik mühendislik yaklaşımı geliştiririldi. Bu yaklaşımından elde edilen sonuçlar literatürde bulunan modellerden ve çalışmada yapılan deneysel test verileriyle karşılaştırıldı. Çalışmanın diğer aşamasında elyaf takviyeli kompozit yüzey malzemeli sandviçlerin eğilme performansları için mühendislik yaklaşımları geliştirildi. Literatürde bulunan mevcut modellerde sandviçin yüzey malzemesinin elastikiyet modülü değerine ihtiyaç duyulur. Geleneksel çelik aliminyum gibi yüzey malzemelerinin elastikiyet modülleri bilinmesine rağmen katmanlı kompozit malzemelerin ortalama elastikiyet modülleri elyaf malzemesi, yönü, örgü yapısı ve reçine malzemesi türüne göre değişir. Bu yüzden; günümüze kadar, modeller için gerekli kompozitin elastikiyet modülleri deneysel verilerden elde edilmiştir. Ancak elyaf takviyeli kompozitlerin rijitlik özellikleri ve ortalama elastikiyet modülleri kompozit mekaniğinden elde edilebilmektedir. Bu çalışma, yüzey malzemesinin mekanik özelliklerini pratik mühendislik yaklaşımı ile elde ettikten sonra sandviç kirişin eğilme performansını tahmin eden yaklaşımlara entegre etmiştir. Böylece eğilme rijitliği, çekirdek malzeme akma kuvveti ve kırılma modlarına göre maximum taşıyabileceği yük gibi eğilme performansları kompozitin deneysel verilerine gerek kalmadan elde edilebilmektedir. Böylece, bu çalışmada geliştirilen pratik mühendislik yaklaşımı, yukarıdaki parametrelerin tahminini çok kolay hale getirdiği gibi, aynı zamanda deneysel bir çalışma ile test etme ve elastisite modüllerini bulma ihtiyacını da ortadan kaldırmıştır. Sandviç için geliştirilen yaklaşımın sonuçları, literatürde bulunan modellerden ve çalışmada yapılan testlerden elde edilen verilerle karşılaştırıldı. Karşılaştırmalar sonucunda katmanlı düz dokuma kumaş kompozit plaka ve sandviç kirişler için geliştirilen mühendislik yaklaşımlarının güvenilir ve doğru sonuçlar verdiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, analytical engineering approaches are developed to predict the flexural performance of sandwich beams fabricated of PVC foam core and plain woven fabric composite face material under bending loads. Firstly, a simple and practical engineering approach is developed to estimate the strength and elasticity properties of the composite. The results obtained from the practical engineering approach were compared with models from the literature and experimental test data from the present study. In the next stage of the study, engineering approaches were developed for the flexural performance of sandwiches with fiber-reinforced composite. Existing models in the literature require the modulus of elasticity of the face material of the sandwich. Although the elastic modulus, such as traditional steel and aluminum, is known, the average modulus of elasticity of layered composite materials varies according to the fiber material, direction, weave structure, and type of resin material. Therefore, the moduli of elasticity required for the models had to be obtained experimentally. However, the stiffness properties and average moduli of elasticity of fiber-reinforced composites can be obtained theoretically by composite mechanics. The mechanical properties of the composite face material are determined by a practical engineering approach developed in this study, and then they are integrated into the developed approaches to estimate the sandwich beam's flexural performance. Thus, flexural performance parameters such as flexural stiffness, core yield load, and the maximum load the sandwich beam can carry are obtained without the need for experimental data of the face material. The practical engineering approach developed in this work not only made the prediction of the above parameters much easier, it also eliminated the need for testing and finding the moduli of elasticity by experiments. The results obtained from the approaches developed for the sandwich were compared with models in the literature and experimental test data from the present study. As a result, it is seen that the engineering approaches developed for layered plain woven fabric composite plates and sandwich beams provided reliable and accurate results.