Distal vertebrobaziller arter obstrüksiyonlarında serebral anjiyografi ile renkli doppler inceleme sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of serebral angiography and color doppler examination in distal vertebrobasilar artery obstructions
- Tez No: 529077
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAİRGELDY AİKİMBAEV
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışmada distal vertebrobaziller patolojilerinde renkli Doppler ultrason (RDUS) bulgularını Dijital Substraksiyon Anjiografisi (DSA) ile karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Ocak 2017 ile Ocak 2018 arasında farklı nedenlerden dolayı DSA yapılan 200 hastanın 400 damarı (107 kadın, 93 erkek; ortalama yaş 58,3±13,3) RDUS incelemeleri retropesktif olarak analiz edildi. Vertebral arterlerin (VA) pik sistolik (PSH) ve end diastolik hızları (EDH), ortalama hızları (TAMAX), pulsatilite (PI) ve rezistif indeksleri (RI) ölçüldü. Doppler bulgularına göre damarlar: (1) normal akım özellikleri (n=341), (2) normal hızlı-yüksek dirençli (n=54), (3) düşük hızlı-yüksek dirençli (n=5) olarak 3 gruba ayrıldı. Ayrıca TAMAX
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate color-coded Duplex ultrasound (CDUS) waveform patterns for distal vertebrobasilar pathologies and compare with Digital Subtraction Angiography (DSA). Material and Methods: CDUS studies of 200 patients with 400 vertebral arteries (VAs) who underwent DSA for different reasons between January 2017 and January 2018 were retrospectively analyzed. Peak-systolic velocities (PSV), end-diastolic velocities (EDV), time-averaged maximum velocity (TAMAX), pulsatility (PI) and resistive index (RI) were measured for each VA. Based on the Doppler findigns, VAs were divided into 3 groups as follows: (1) normal waveform patterns (n=341), (2) normal velocity and high resistance (n=54), (3) low velocity and high resistance (n=5). VAs with TAMAX