Integrated use of linear and dynamic programming in a beef feedlot management problem
- Tez No: 5291
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN KAYALIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
BESİ HAYVANCILI?I YÖNETİMİ PROBLEMİNDE DO?RUSAL VE DİNAMİK PROGRAMLAMANIN BÜTÜNLEŞİK KULLANIMI KARAKULLUKÇU, Ferit üner Fen ve Edebiyat Fakültesi Yöneylem Arastxrmasi Bölümü, Y. Lisans Tezi Tez Yöneticisi : Y. Doç. Dr. Sinan KAYALI GİL 127 sayfa, Aralık 1988 ÖZET Besi hayvancılığı yönetimi problemi için Doğrusal Programlama ve Dinamik Programlama tekniklerinin bütünleşik kullanımını içeren bir optimizasyon modeli üzerinde çalışılmıştır. Bir planlama ufku için en iyi alım ağirliğı, satım ağırlıği ve besleme politikasını arayan Doğrusal Programlama modeli, hayvan besleme aktiviteleri için en az maliyet katsayılarını Dinamik Proglamlama tekniği ile belirleyen bir alt modelden alır. Doğrusal programlama modelinin probleme özel yapısının getirdiği avantaj kullanılarak büyük olan kolon sayılarına ragmen hem hafıza gereksiniminde hem de işlem yükünde azalmalar sağlanmıştır. Dinamik Proglamlama formulasyonu içerisinde hayvan besleme vaktiviteleri için kestirme maliyetler bulan bir yöntem de kul 1 ani İmiş t ir. Geliştirilen model örnek problemler üzerinde denenmiştir. Anahtar sözcükler : Doğrusal programlama, dinamik programlama, tarxm vı
Özet (Çeviri)
INTEGRATED USE OF LINEAR AND DYNAMIC PROGRAMMING IN A BEEF FEEDLOT MANAGEMENT PROBLEM KARAKULLUKÇU, Ferit üner Faculty of Arts and Sciences Department of Operations Research, M.S. Thesis Supervisor : Assist. Prof.Dr. Sinan KAYALIGİL 127 pages, December 1988 ABSTRACT An optimization model for beef production management is worked on using Linear and Dynamic Programming " techniques in an integrated manner. The enterprise Linear Programming model seeks the optimum combination of purchase weight, selling weight and feeding policy over a planning horizon and makes use of a submodel which determines the least cost coefficients of the animal feeding activities in the enterprise model by Dynamic Programming. The special structure of the enterprise Linear Programming model is taken advantage of to deal with a starting basis and the large number of columns via an ad hoc technique which realizes reductions in both the storage requirements and iiicomputational work load. A cost estimation procedure that finds estimated costs for animal feeding activities is also used in the Dynamic Programming formulation. The developed model is tested by solving sample problems. Keywords : Linear programming, dynamic programming, agriculture IV