Spor basınında toplumsal cinsiyetin kuruluşu: Türk futbol basınında kadın
Social gender establishment in sport press: Woman in Turkish football press
  1. Tez No: 529115
  2. Yazar: EMRULLAH KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIZ DERYA BİRİNCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya İletişim ve Habercilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Tarihin en önemli aktivitelerinden biri olarak kabul edilen spor, geçmişi itibariyle büyük bir kültürün sembolüdür. Özellikle etkileşim göstermiş olduğu alanların oldukça fazla olması, bu alanın özel kılınmasını sağlamaktadır. Yüzyıllar boyunca süregelen bir oyunun var olmasını sağlayan medya ise, bu anlamda sporun çehresini genişletmektedir. Spor basınından ziyade futbol basını olarak da bilinen bu alan, erilleştirilmiş bir biçimde ortaya çıkmaktadır. Daha çok ekonomik çıkarlar doğrultusunda hareket eden basının futbolu erkek oyunu olarak göstermesi, konunun detaylandırılması adına önemlidir. Günümüzde spor gazeteleri diye adlandırılan çoğu gazetelerin futbol endeksli haber yapması, bu bölüme olan ilgiyi arttırmaktadır. Bu sebeple gazete manşetleri incelendiğinde, eril bir dilin ortaya çıktığı anlaşılmaktadır. Araştırmanın temel merkezinde yer alan Fotomaç gazetesi ise bu yönüyle dikkat çekmektedir. Toplumsal cinsiyet rollerinin belirginleştirildiği futbol alanında, ayrımcı dilin inşasını cinsiyetçi ve eril bir dil ile gösteren gazete, bu anlamda önemli bir konuma sahiptir. Araştırmanın evrenini Fotomaç gazetesinin 2005 ve 2015 yılları arasındaki zaman dilimi oluşturmaktadır. Bu yılların uzun tutulmasının amacı, kalıplaşmış ifadelerin ne tür sıklıkla verildiğini ortaya koymaktır. Adı geçen çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk olarak konunun kavramsal çerçevesi toplumsal cinsiyet merkezinde ele alınmıştır. Daha sonra ise haber dili, söylem ve eril iktidar arasındaki ilişki sorgulanmıştır. Son olarak spor basınında ortaya çıkan ayrımcı dilin nasıl yeniden inşa edildiğine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sports, considered one of the most important activities of the history, and is a symbol of great culture as of the past. The fact that there are a lot of areas where it has interacted in particular, makes this area special. The media, which enabled a game to continue for centuries, is expanding the face of sport in this sense. Sport press, also known as the so-called football press, emerges in a masculine form. Media, acts in the direction of economic interests, shows football as a male play is important for the elaboration of the subject. The fact that most of the newspapers, now called sports newspapers, are doing soccer-indexed news, and so they are increasing the interest in this profession. Therefore, when newspaper headlines are examined, it is understood that a masculine language has emerged. The Fotomac newspaper, which is located in the center of the research, draws attention to this direction. In the football field where gender has become evident, the newspaper, which shows the construction of the discriminatory language with a sexist and masculine language, has an important position in this sense. The researcher's universe constitutes the time period between the years 2005 and 2015 of the Fotomac article. The purpose of keeping these years long is to show how often stereotyped expressions are given. The said work consists of three parts. Firstly, the conceptual framework of the subject was discussed at the gender center. Later, the relationship between news language, discourse and masculine power was questioned. Finally, it is mentioned how the discriminative language emerged in the sports press was rebuilt.