Algılanan stres, bilişsel duygu düzenleme stratejileri ve yeme tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The association among perceived stress, cognitive emotional regulation strategies and eating attitudes
  1. Tez No: 529114
  2. Yazar: MÜGE LEBLEBİCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK BAHTİYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı algılanan stres, bilişsel duygu düzenleme stratejileri ve yeme tutumları arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Araştırmanın örneklemi Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde yaşamını sürdüren 322'si kadın (% 75.4), 105'i erkek (% 24.6) olmak üzere toplam 427 kişiden oluşmaktadır. Katılımcıların yaşları 18-45 aralığında değişmektedir (Ort = 28.54, SS = 6.70). Çalışmada veri toplama amacıyla Demografik Bilgi Formu, Hollanda Yeme Davranışları Ölçeği, Algılanan Stres Ölçeği, Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği, Pozitif ve Negatif Duygu Ölçeği, Yeme Tutumu Testi, Beck Anksiyete Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği kullanılmıştır. Grup karşılaştırmalarına yönelik analiz sonuçlarında, normalin üstünde vücut kitle indeksine sahip olan katılımcılarda, diğerlerinden daha fazla depresif belirti düzeyi, duygusal yeme örüntüsü ve bozuk yeme tutumu belirlenmiştir. Bununla birlikte, duyguların, bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin ve algılanan stresin vücut kitle indeksine göre anlamlı olarak farklılaşmadığı ortaya konmuştur. Çalışmada ayrıca, katılımcıların duygusal yeme davranışı ve bozuk yeme tutumlarını yordayan faktörler incelenmiştir. Araştırma sonucuna göre, işlevsel olmayan bilişsel duygu düzenleme stratejilerinden özellikle kendini suçlama bütün bozuk yeme tutumları ve duygusal yeme ile pozitif yönde ilişkilidir. Ayrıca negatif duygunun duygusal yeme davranışı için bir risk faktörü olabileceği ortaya konmuştur. Son olarak, duygusal yemeninde, bozuk yeme örüntüsü, şişmanlık kaygısını ve diyet yapma eğilimini anlamlı olarak yordamıştır. Çalışmanın sonuçları ilgili literatür çerçevesinde değerlendirilmiş ve çalışmanın klinik doğurguları ile gelecek çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study is to examine associations among perceived stress, cognitive emotional regulation strategies and eating attitudes. Study was carried out with 427 adult participants living in Turkey. 322 of participants are women (% 75.4) and 105 them are men (% 26.6). The age of the participants was ranged between 18 and 45 (M = 28.54, SS = 6.70). Demographic Information Form, Dutch Eating Behavior, Perceived Stress Scale, Cognitive Emotion Regulation Questionnaire, Positive and Negative Affect Schedule, Eating Attitudes Test, Beck Anxiety Inventory, Beck Depression Inventory have been administered in data collection. The results of the group comparison revealed that individuals with high body mass index tentedto report higher depression, emotional eating and maladaptive eating attitudes. On the other hand, affect, cognitive emotional regulation strategies, anxiety and stress did not differ based on body mass index. Current study also examined the predictors of emotional eating behaviour and disordered eating attitudes. According to results, self-blame, as a maladaptive emotional regulation strategy was found to be positively associated with all disordered eating attitudes and emotional eating behaviour. In addition to that, negative affect was found to be important risk factor in emotional eating pattern. Finally, the findings revealed that emotional eating significantly predicted disordered eating, weight concern and food restrictions. The results of the study have been discussed in the light of relevant literature; clinical implications and of the study, suggestions for future research have been provided.