Bulanık mantık denetimli alçak gerilim statik var kompanzasyon sisteminin modellenmesi ve plc ile gerçeklenmesi
Fuzzy logic controlled low voltage static var compensation system modeling and realization with plc
- Tez No: 529133
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzde elektrik enerjisi maliyetlerinin artması ile birlikte, tüketiciler için enerjinin verimli kullanımı çok önem kazanmıştır. Elektrik enerjisinin verimli kullanılmasının yöntemlerinden biri reaktif güç kontrolü ve kompanzasyonudur. Bir enerji kalitesi sorunu olan reaktif gücün azaltılması; bir başka deyişle kompanze edilmesi, kritik önem taşır. Enerjinin daha verimli kullanımı için yönetmeliklerde yapılan değişikliklerle beraber, reaktif enerji tüketiminde limitlerin düşürülmesi, reaktif güç kompanzasyonunun önemini arttırmıştır. Gelişen teknolojiyle beraber mikroişlemcilerin güç elektroniği sistemlerinde kullanılmaya başlamasıyla birlikte, kontrol sistemleri ve güç katı maliyetlerinin düşmesi, tristörlü kompanzasyon sistemlerini, geleneksel elektromekanik kompanzasyon sistemleriyle rekabet edebilir hale getirmiştir. Özellikle dengesiz yüklenmelerin olduğu ve yükün hızlı değiştiği durumlarda, alçak gerilim reaktif güç kompanzasyonu istenilen güçlerde ekonomik bir çözüm olarak ortaya çıkmaktadır. PLC kullanılarak gerçekleştirilen bu çalışmada, harmonikler ihmal edilerek reaktif güç kompanzasyonu sabit kapasite ve tristör kontrollü reaktör (SK-TKR) ile tasarlanmıştır. Tasarlanan kompanzatör PID, bulanık mantıkla birlikte yapılan PID (BPID) ve uyarlamalı sinirsel bulanık çıkarım sistemi (ANFIS) kontrol yöntemleri uygulanarak reaktif güç kompanzasyonu yapılmıştır. Uygulanan yöntemlerin sonuçları arasında kıyaslama yapılmıştır. Uygulanan kontrol yöntemleri ile PID performans verilerinden olan aşma, büyük ölçüde ortadan kaldırılmıştır. Üçgen ve yamuk üyelik fonksiyonlu BPID ile yerleşme zamanının azaltılması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increase in the cost of electrical energy, efficient use of energy is more important today for consumers. For the efficient use of electric energy reactive power control and compensation is very important. Reduction or compensation of reactive power, which is an issue of energy quality, is of critical importance. The changes in the regulations made for the efficient use of energy along with the reduction of limits in reactive energy consumption have increased the importance of reactive power compensation. With improving technology, along with the introduction of the microprocessor control of power systems and power electronics system of strict cost reduction, thyristor compensation systems have become competitive with conventional electromechanical compensation systems. Especially in cases of unbalanced load and rapid changes in load, they emerge as an economic solution for desired power in the low-voltage reactive power compensation. In the present study, a compensation system with a fixed capasitor and thyristor controlled reactor (FC-TCR) has been presented, which was conducted using PLC which can conduct reactive power compensation. Reactive compensation was conducted on the designed system by using PID, fuzzy logic and adaptive PID made with neuro-fuzzy inference system (ANFIS) control methods. The experimental results of the methods are compared. The PID control performance data, the overshoot, has been largely eliminated. Reduction of the settlement time with the triangular and trapezoidal membership function fuzzy PID (BPID) has been achieved.