Bulanık mantık denetimli simetrik konvertör tasarımı ve uygulaması
Design and application of symmetrical converter with fuzzy control technique
  1. Tez No: 184788
  2. Yazar: BİNNUR SANCAK PALAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
BULANIK MANTIK DENET ML S METR K KONVERTÖR TASARIMIve UYGULAMASI(Yüksek Lisans Tezi)Binnur SANCAK PALAZGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEylül 2006ÖZETAA gerilim seviyesi, transformatörler yardımıyla ayarlanabilse de DA gerilimseviyesi ancak DA-DA konvertörler ile ayarlanabilir. ki yönlü DA çıkış gerilimialınması istenen sistemlerde simetrik konvertörlere ihtiyaç duyulmaktadır. Buçalışmada bulanık mantık kontrollü simetrik konvertör tasarlanmıştır.Simetrik konvertörler ile pozitif giriş kaynak geriliminden simetrik değerli hempozitif hem de negatif çıkış gerilimi alınır. Tasarlanan konvertör ile bir 1 kW'lık DA motorunun çalıştırılması sağlanmıştır. Konvertörün girişine 50 V birdoğru gerilim kaynağı bağlanmış, çıkış geriliminin +100 ile -100 V olmasısağlanmıştır. Tasarlanan konvertörde IGBT kullanarak anahtarlamayapılmıştır. Çıkış gerilimini istenilen değerde tutmak için gerekli anahtarlamasinyalleri bulanık mantık tekniği ile kontrol edilmiş olup mikroişlemci olarakPIC18F452 kullanılmıştır. Bu konvertörler, simetrik gerilim istenilen yerlerdekullanılır ve büyük kapasiteli uygulamalar için uygundur. Yumuşakanahtarlama tekniği ile hız kontrolü, yüksek verim ve dinamik tepki gibiavantajları DA-DA konvertörlerin tercih nedenleridir.Bilim Kodu : 703Anahtar Kelimeler : Simetrik, Luo konvertör, bulanık mantık denetimiSayfa Adedi : 79Tez Yöneticisi : Prof. Dr. smail COŞKUN
Özet (Çeviri)
DESIGN and APPLICATION OF SYMMETRICAL CONVERTER WITHFUZZY CONTROL TECHNIQUE(M.Sc. Thesis)Binnur SANCAK PALAZGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTThe level of the AC voltages can be adjusted by using transformers, but DCvoltage level can be only adjusted by means of DC-DC converters. For systemsthat require dual DC output voltage, symmetrical converters are necessary. Inthis study, a symmetrical converter with Fuzzy logic control was designed.Symmetrical converters provide both positive and negative output voltage froma positive input voltage. A DC motor, 1 kW, was run with. The input to thedesigned converter was a 50V DC voltage, and the output voltage was between+100 and -100. An IGBT was used as a semi-conductor switch in the designedconverter. The switching signals necessary for keeping the output voltage at thedesired level were controlled by a fuzzy technique and PIC18F452 was used as amicrocontroller. These types of converters are used for systems that requiresymmetrical voltage and appropriate to high capacity applications. DC-DCconverters are preferred because of their advantages such as speed control withsoft switching technique, efficiency and dynamic response.Science Code : 703Key Words : Symmetrical, Luo Converter, Fuzzy Logic Controller: 79Page NumberAdviser : Prof. Dr. smail COŞKUN