Who wants rights? citizenship perceptions on rights and liberties and political party preferences in Turkey
Hakları kim istiyor? Türkiye'de vatandaşlık hak ve özgürlüklerine dair algılar ve siyasi parti tercihleri
  1. Tez No: 529132
  2. Yazar: BENGİ RUKEN CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜLDEN KADIOĞLU AKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 387
Özet
Bu araştırma Türkiye'de vatandaşların hak ve özgürlük algılarını incelemektedir. Söz konusu algılar siyasi parti tercihlerine göre değerlendirilmiştir. Freedom House kuruluşunun değerlendirme sorularının ilham verdiği bir anket aracılığıyla, İstanbul'da bulunan bir örneklem üzerinden sivil özgürlükler, siyasi ve sosyal haklara ilişkin algılara dair veri toplanmıştır. Bu veri vatandaşlık hak ve özgürlüklerine ilişkin algıların siyasi parti tercihleri temelinde nasıl bir değişim gösterdiğini anlamak maksadıyla incelenmiştir. Anket değerlendirme sonuçları farklı siyasi parti tercihlerine sahip katılımcıların vatandaşlık hak ve özgürlüklerinin durumuna ilişkin algılarının ayrıştığını göstermiştir. İktidar partisini tercih eden katılımcılar sivil özgürlükler ve siyasi hakların durumunun iyi olduğunu düşünürken, muhalefet partileri seçmenlerinin daha eleştirel algılara sahip oldukları gözlemlenmiştir. Hükümetin sosyal hizmetlere dair performansı konusunda da benzer bir ayrışma mevcuttur. Siyasi parti tercihleri arasındaki farkların algılar üzerinde yansımasının gözlemlenmediği tek alan sosyal hakların ideal durumuna dair sorulardır. Bu araştırma seçmenler arasında hangi grubun vatandaşlık hak ve özgürlüklerinin iyileştirilmesi için talepte bulunabileceği konusuna ışık tutmaktadır. Resmi vatandaşlık anlayışının dışında kalan ve tanınma talepleri gayri meşru görülen kesimlerin vatandaşlık hak ve özgürlüklerinin iyileştirilmesi için itici güç oynama potansiyellerinin daha fazla olduğu savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research investigates the perceptions of citizens on their rights and liberties in Turkey. These perceptions are delineated on the basis of the political party preferences. Through a survey influenced by the checklist questions of Freedom House reports and applied to a sample of individuals in İstanbul, data on perceptions on civil, political, and social citizenship rights are collected. The data is analyzed to assess to what extent perceptions on the current state of citizenship rights and liberties are differentiated with regards to political party preferences. The findings demonstrate that respondents with different political party preferences have distinct perceptions on the current state of their rights and liberties. While those who prefer the incumbent party consider civil liberties and political rights to be protected in Turkey, those who prefer opposition parties are critical of the current state of these rights and liberties. Perceptions on the government performance in delivering social services also demonstrate a similar distinction. The only instance where differences in political party preferences are not reflected in perceptions is the normative statements on social rights. This research sheds light on the segments of the electorate who carry the potential to voice demands for improvements of citizenship rights and liberties. Those who are outsiders of the official citizenship understanding and whose demands for inclusion are delegitimized are more likely to play an active role in pushing for improvements in citizenship rights and liberties.