Yönetimlerin karar alma sürecinde strateji ve para politikası
Monetary policy and strategy in the decision makingprocess of goverments
- Tez No: 529152
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN GÜLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Siyasal Bilimler, Banking, Economics, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
İnsanların arzuladığı hatta sınırsız miktarda arzuladığı tek şey paradır. Çünkü insanların ihtiyaçları sınırsızdır ve sınırsız ihtiyaçlara karşı sınırlı imkanlar mevcuttur. Sahip olunan şeyleri koruyabilmek ve sınırlı imkânları aşabilmek para ile gerçekleşir. İnsanlar maddi ihtiyaçların tümünün para ile sahip olabileceğine inanırlar fakat tam bu noktada, insanların içerisinde yaşadığı ekonomi sistemi devreye girer; yani, sınırsız ihtiyaçları sınırlandıran bir sistem. Bu çalışmanın temel amacı, ülke ekonomisi sistemlerinde merkez bankası tarafından uygulanmakta olan para politikaları ve stratejik yönetim anlayışıyla beslenen merkez bankası yönetimi ele alınmıştır. Ayrıca çalışma da vurgu yapılmak istenilen iki önemli konu vardır. Bunlardan ilki para politikası dahilinde olan kur politikası ve faiz politikasıdır. Kur ve faiz politikası özellikle günümüz dünyasında gelişmekte olan ülkeler açısından ciddi öneme sahiptir. Ekonomilerin gelişmesinde genel olarak faiz; sermaye ve tüketim üzerinde etkili olurken, kur ise; yatırımlar, ihracat ve ithalat üzerinde oldukça etkilidir. Bu bağlamda para otoritesi diyebileceğimiz merkez bankaları, ülke ekonomilerinin durumu ve gidişatı hakkında en verimli olacak politikayı uygulaması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
People want money in an unlimited amount as people's needs are limitless but there are limited resources for unlimited needs. It can be done with money to protect what is possessed and to go beyond limited opportunities. People believe that they can have all their material needs with money, but at this point the economic system in which people live works as a system that limits unlimited needs. The overall objective of this study is to examine the central bank managements, which are fed by central banks in country's economies, by monetary policies and a strategic management mentality. There are also two important issues to be emphasized in the study. The first one is interest rate policy and exchange rate policy within the monetary policy. The exchange rate and interest rate policy is of great importance in terms of developing countries today. In the development of economies interest has an effect on capital and consumption. Exchange rate is very effective on investments, exports and imports. In this context, central banks, which we can call money authority, have to apply the most efficient policy for country's economy.