Doğaltaş madenciliğinde oluşan titreşimin çalışanlar açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the vibration generated in natural stone mining for worker
- Tez No: 529167
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ EKREM ARITAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
İstatistikler incelendiğinde, Ülkemiz doğaltaş madenciliğinde fiziksel risk etmenleri kaynaklı meslek hastalıkları ile ilgili yeterli bilinç oluşmadığı görülmektedir. Literatüre bakıldığında özellikle titreşim konusu ile ilgili çalışmaların eksikliği görülmektedir. Doğaltaş madenciliğinde çalışanlar, farklı sürelerde titreşime maruz kalırlar. Titreşime mesleki maruziyet sonucu, çalışanlarda meslek hastalıkları görülmektedir. Bu araştırmada, çalışanların titreşime mesleki maruziyet büyüklükleri ölçülmüştür. Ülkemiz yönetmeliği ve Avrupa Direktifi göz önünde bulundurularak maruziyet eylem ve sınır değerlerine göre değerlendirmeler yapılmıştır. Değerlendirmeler neticesinde çalışanların titreşime mesleki maruziyet sonucunda mesleki hastalıklara yakalanabileceği tespit edilmiştir. Ölçülen titreşim büyüklükleri; trafik lambası sistemi ve maruziyet puanlama sistemine göre değerlendirilerek işverenin alması gereken önlemler tespit edilmiştir. Ayrıca farklı doğaltaş ocaklarından alınan titreşim ölçümlerinin, ocaklardan alınan numunelerin fiziko-mekanik özellikleriyle ilişkisi araştırılmıştır. Ocaklardan alınan numuneler bir dizi deneye tabi tutularak ortaya konan fiziko-mekanik özelliklerinin, titreşim büyüklüğü ile ilişkisini tespit etmek için korelasyon yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
When the statistics are examined, it is seen that there is not enough consciousness about occupational diseases caused by physical risk factors in the natural stone mining of our country. When reviewing the literature, it is seen that there is a lack of studies especially about vibration. In natural stone mining employees are exposed to vibrations at different times. As a result of occupational exposure to vibration, occupational diseases are seen in employees. In this study, the occupational exposure magnitudes of workers were measured. Evaluations were made according to the exposure actions and border values of our country and the European Directive. As a result of the evaluations, it has been determined that workers may get occupational diseases as a result of occupational exposure to vibration. The measured vibrations were evaluated according to the traffic lamp system and exposure scoring system and the measures to be taken by the employer were determined. In addition, the relationship between vibration measurements taken from different natural stone quarries and the physico-mechanical properties of samples taken from quarries were investigated. The samples from the quarries were subjected to a series of experiments and correlated to determine the relationship between the physico-mechanical properties revealed and the magnitude of vibration.