Örnek bir traverten işletmesinde iş sağlığı ve güvenliği açısından ergonomik şartların incelenmesi
An investigation example of ergonomic conditions for occupational health and safety in a travertine firm
- Tez No: 529175
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ EKREM ARITAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Doğaltaş madenciliği, ülkemiz madencilik sektörü alanında önemli bir yer tutmaktadır. Madencilik sektöründe yurtdışı ve yurtiçi ihracat rakamları incelendiğinde, doğaltaş madenciliğinin ilk sıralarda yer aldığı görülmüştür. Doğaltaşlar yapıları ve kullanım alanlarıyla geniş bir alana sahiptir. Buda doğaltaş madenciliğinin önemini arttırmaktadır. Ülkemizde doğaltaş madenciliğinin zengin olması ve sektör içerisinde öneminin büyük olması, doğaltaş madenciliğinde iş sağlığı ve güvenliği kavramının göz ardı edilemeyecek bir konu olmasını gerekli kılmıştır. Doğaltaş madenciliğinde iş sağlığı ve güvenliği açısından ergonomik şartlar incelendiğinde; işin verimliliği, üretimin hızı ve en önemlisi çalışanların sağlıkları açısından önemli rol oynadığı görülmüştür. Bu çalışmada, traverten ocağında, fabrikasında ve ofis çalışanlarında çevresel etkenler olarak işletme ortamının çalışanlara olan zarar verici etkileri araştırılmıştır. Yapılan ölçümler sonucunda, ortamda oluşan çevresel faktörlerin (toz, gürültü, aydınlatma ve termal konfor) belirtilen sınır değerleri aşmaları durumunda, çalışanlara zarar vermeyecek düzeyde olması için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Natural stone mining has an important place in the mining sector of our country. When the export figures of the foreign and domestic sectors in the mining sector are examined, it is observed that the natural stone mining is in the first place. Natural stones have wide construction and usage areas. This increases the importance of natural stone mining. The fact that the natural stone mining in our country has a wide range and its importance in the sector is great, it is necessary that the concept of occupational health and safety in natural stone mining should be a matter that can't be ignored. When ergonomic conditions are examined in terms of occupational health and safety in natural stone mining, work efficiency, speed of production and most importantly the health of the employees have an important role. In this study, the harmful effects of the operating environment on the employees were investigated as environmental factors in the travertine quarry, factory and office workers. As a result of the measurements made, it has been suggested that the environmental factors (dust, noise, lighting and thermal comfort) that occur in the environment exceed the stated limit values, so as not to harm the employees.