Doğal taş sektöründe kullanılan granodiyorit atıklarının çini-seramik çamur ve sırlarında değerlendirilmesi
Evaluation of granodiorite waste from the natural stone industry in ceramic body and glaze applications
- Tez No: 921613
- Danışmanlar: DOÇ. ATİLLA CENGİZ KILIÇ, DOÇ. DR. NESLİHAN TAMSÜ SELLİ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
İnsanlık tarihi kadar eskiye dayanan seramik üretimi, hem sanatsal ifade aracı olarak kullanımı, hem de işlevsel özelliği açısından büyük önem taşımaktadır. Her iki alanda da hammadde temini doğadan yapılmakta bu da kaynakların hızla tükenmesine, doğanın da tahrip edilmesine neden olmaktadır. Günümüz sanat pratiklerinde de bolca kendine yer bulan sanat malzemesinin ekolojik boyutu; sanatın sadece estetik bir değer olmadığını aynı zamanda çevresel ve sosyolojik farkındalıkla topluma yol gösteren bir misyona sahip olduğunu göstermektedir. İnsandan ortaya çıkan sanat, insanın doğadan etkilenmesi nedeniyle çevre koşullarından etkilenmekte ve hem ifade biçimi hem de malzeme kullanımı olarak çevresel durumları ve sorunları yansıtmaktadır. Günümüz dünyasının en önemli sorunlarından olan doğal kaynakların tükenmesini önleme çabaları ve sürdürülebilirlik kaygıları sanatta da etkiler oluşturmuş ve kendine yer bulmuştur. Bu çalışmanın amacı çini ve seramik sanatında kullanılan malzemelerin sürdürülebilirlik ve doğal kaynakların dengeli kullanımı bağlamında granitoyid kayaç atıklarından elde edilmesidir. Üç bölümden oluşan tez çalışmasının ilk bölümünde dünyada bulunan bütün malzemelerin kaynağı olan magma, onun soğuması ile oluşan yer katmanları ve kayaçlar ile bu kayaçları oluşturan mineraller tanıtılmaya çalışılmıştır. Tez konusu atıkların kaynağı olan granitoyid kayaçlara biraz daha detaylı olarak yer verilmiştir. Söz konusu bilgiler jeoloji biliminin ve mühendislik disiplininin alanına çok fazla girilmeden konunun sanatsal malzeme araştırması yönü ile ele alınmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde genel manada Türkiye'deki doğal taş sektörünün tarihi, güncel durumu, üretim, ihracat ve ithalat verileri ele alınmış ve doğal taş madenciliğinde ortaya çıkan atıklar hakkında çevresel etkileri yönünden bilgi verilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise granitoyid kayaçların elde edilmesi ve işlenmesi esnasında ortaya çıkan atıklardan seramik çamur ve sır denemeleri yapılmış ve uygulamalar ile çini ve seramik alanında kullanılabilecek ideal bileşim elde edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ceramic production, dating back to the earliest days of human history, holds great significance both as a medium of artistic expression and for its functional characteristics. In both areas, raw materials are sourced from nature, which leads to the rapid depletion of resources and environmental degradation. The ecological dimension of art materials, which has found a prominent place in contemporary art practices, highlights that art is not merely an aesthetic value but also carries a mission of raising environmental and sociological awareness to guide society. Art, which emerges from humanity, is influenced by the environment as humans are impacted by nature. This connection reflects environmental conditions and issues in both forms of expression and material use. Efforts to prevent the depletion of natural resources, one of the most critical issues of today's world, and concerns about sustainability have also influenced and found a place in art. The aim of this study is to obtain materials used in tile and ceramic art from granitoid rock waste within the context of sustainability and balanced use of natural resources. The thesis consists of three sections. In the first section, magma, which is the source of all materials on Earth, the layers and rocks formed by its cooling, and the minerals that constitute these rocks are introduced. Granitoid rocks, which are the source of the waste under study, are examined in more detail. This information has been approached from the perspective of artistic material research without delving deeply into the fields of geology and engineering. The second section discusses the history, current state, production, export, and import data of the natural stone sector in Turkey and provides information about the environmental impacts of waste generated in natural stone mining. In the third section, ceramic clay and glaze trials were conducted using waste generated during the extraction and processing of granitoid rocks. Through these applications, an ideal composition suitable for use in the fields of tile and ceramic art was sought.