Basın yoluyla kişilik hakkının ihlali
Violation of personal right by the press
- Tez No: 529174
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH SİNEM AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
oluşturmaktadır. Konu kapsamında, çalışmamızda kişinin özel ve gizli hayat alanı, şeref ve haysiyeti ile bunlara yönelik yapılan ihlaller detaylı şekilde ele alınmıştır. Çalışmamızda“basın”ve“basın özgürlüğü”kavramlarına da değinilerek, basın tarafından kişinin özel hayatının gizliliğine, şeref ve haysiyetine yapılan müdahalelere uygulamadan birçok örnek verilmiş ve Türk Hukuk sisteminin de konuya bakış açısı değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında basın kavramı geniş olarak yorumlanmayıp, basın kavramı sadece basılmış eserlerle yazılı şekilde kamuoyuna açıklandığı kitle iletişim aracı olarak kabul edilmiştir. Bu sebeple çalışmada televizyon ya da internet gibi basın araçları yoluyla yapılan ihlallere ayrıntılı olarak yer verilmemiştir. Çalışmamız üç ana bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde genel olarak kişilik kavramı, kişilik hakkının konusu ve kişilik hakkının korunması; ikinci bölümde basın kavramı, basın özgürlüğü, basının görevleri, basın yolu ile kişilik hakkına yapılan saldırıların unsurları; üçüncü bölümde ise kişilik hakkının basın yoluyla yapılan ihlallere karşı korunması, bu kapsamda basın yolu ile kişilik hakkı ihlalinden kaynaklanan davalar, taraflar, cevap ve düzeltme hakkı, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları özelinde basın özgürlüğü kapsamında kişilik hakkının korunması ve unutulma hakkı üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
VİOLATİON OF PERSONAL RİGHT BY THE PRESS The main subject of our research is the violation of personal rights through the press. In this scope, person's private and personal life, reputation and also violations directed to these are mainly discussed in detail.“Press”and“liberty of the press”are mentioned on the same side with assessments regarding interventions of confidentiality of personal life and reputation, on the other hand, examples of practices are indicated and the perspective of Turkish legislation is utilized.“Press”concept is not interpreted as broad and only accepted as a mass medium in written and only through published works. For this reason, in this research, violations through press organs such as internet and tv are not indicated in detail. This research is made of three main chapters. In the first chapter, generally persona concept, the main subject and protection of the personal right, in the second chapter, the concept of press, liberty of the press, duties of the press, the components of the violations through press, and in the third chapter protection of the personal right against violations through press, cases arising from protection of the personal right against violations through press in this scope, parties, right to controvert and rebut, in scope of liberty of the press protection of personal rights as specified in Constitutional Court and European Court of Human Rights decisions and right to be forgotten are discussed.