Türkçe sözlükte ilişki sözleri
Relationship words in Türkçe sözlük (Turkish glossary)
  1. Tez No: 529183
  2. Yazar: YASİN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. YAKUP YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışma 2011 yılında yayımlanan TDK Türkçe Sözlük'te yer alan ilişki sözleri taranarak hazırlanmıştır. Türkçe Sözlük'te 746 ilişki sözünün yer aldığı tespit edilmiştir. İlişki sözlerinin temel işlevi insanlar arasındaki iletişimi sağlamaktır. İlişki sözlerinin insan hayatındaki önemi, bireyin ve toplumun sosyal hayatını düzenlemektir. Bu sebeple, ilişki sözlerini incelerken daha önce yapılan bu tür çalışmalara ulaşılmıştır. İlişki sözleri, içerdikleri anlam ve dilbilgisel yapı bakımından ayrı kategorilerde incelenmiştir. Son olarak Sözlük kısmında ilişki sözlerinin tamamına yer verilmiştir. Diğer bütün dillerde olduğu gibi Türkçenin söz varlığında da birçok ilişki sözleri bulunmaktadır. Türkçenin ilişki içeren söz varlığının ortaya konulması, hem Türkçenin zenginliğini göstermektedir, hem de bu sözlerin incelenerek bilim dünyasına kazandırılmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was prepared by searching the relationship words in TDK Türkçe Sözlük (Turkish Glossary) published in 2011. Türkçe Sözlük (Turkish Glossary) contains 746 relationship words. The main function of the relationship words is to ensure communication between people. The importance of the relationship words in human life is to regulate the social life of the individual and society. For this reason, such studies have been made before examining the words of the relationship. The relationship words were examined in different categories in terms of their meaning and grammatical structure. In the last part of the dictionary, all of the relationship words are given. As in all other languages, there are many words in the vocabulary of Turkish. Explaining the vocabulary of Turkish-related relationship will show both the richness of Turkish and the contribution of these words to the world of science.