Edward Hopper ile günümüzde ruhunu kaybeden insanlara bakış
A look at people who lost their souls today with Edward Hopper
  1. Tez No: 529186
  2. Yazar: PINAR FAZLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE TANDIRLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ressam Edward Hopper'ın sanatı ile günümüzde soyutlanma yaşayan bireylerin yaşamları arasındaki benzerlik ortaya konmuştur. Günümüzdeki bireylerin yaşamlarındaki soyutlanma, ruhsal yönden incelenmiştir. Günümüzdeki bireylerin yaşadığı soyutlanma ve ruhsuzlaşmanın nedenleri incelenmiştir. Bu soyutlanma ve ruhsuzlaşma sorunundan kaynaklanan yalnızlaşma olgusu olumlu ve olumsuz yönleriyle ele alınmıştır. Ruhsal rahatsızlıkların nasıl ortaya çıktığı, geçmişte ve günümüzde bu hastalıklara nasıl tedaviler uygulandığı ve bireylerin yaşamakta olduğu soyutlanma, yalnızlık ve ruhsuzlaşma sorununun nereye varabileceği araştırılmıştır. Bu sorunların ortadan kalkması yahut en aza indirgenmesi için, bireylerin, ailelerin, eğitimcilerin ve sanatın neler yapması gerektiği konusunda farkındalık oluşturmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The resemblance between the art of painterEdward Hopper and lives of the individuals abstracted at present is revealed. The isolation of the lives of today's individuals has been studied in the spiritual direction. The reasons for the isolation and spiritlessness of today's individuals are examined. The phenomenon of loneliness resulting from this problem of abstraction and spiritlessness has been handled positively and negatively. It has been researched how mental illnesses have emerged, past and present treatments, and how to the problems of isolation, loneliness and mental illness that individuals are living in can be reached. It has been revealed what needs to be done by individuals, families, educators, and art to get rid of these problems.