1950 sonrası batı resminde melankolik eğilimler
Melancholic tendencies in western painting after 1950
  1. Tez No: 808694
  2. Yazar: ZEYNEP BİNGÖL ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT METE AĞYAR
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu eser metin çalışmasında, melankoli kavramına genel bir bakış ile melankolinin tanımı, geçmişten günümüze sanat tarihindeki yeri belirli örnekler üzerinden incelenmiştir. Albrecht Dürer 'in 1500 yıllarında gerçekleştirdiği ünlü gravürü,“Melencolia I”den başlayarak melankoli kavramının sembolik ifadeleri ve Arnold Böcklin, Munch, Van Gogh, Edward Hopper, Caspar David Friedrich, Anselm Kiefer gibi ardıllarının sanat tarihi bağlamında, birbirlerinden yüz yıllar önce yaşamış ve yaşadıkları dönemlerin en önde gelen isimleri olan sanatçıların günümüze gelen kompozisyon, renk, ışık vb. gibi birtakım noktalarda benzerlikler gösteren melankoli temalı eserleri incelenmeye çalışılacaktır. Batı ve doğu toplumlarında melankoli olgusuna yaklaşımın birbirinden farklı olduğu bilinmektedir. Çalışmanın ana amacı batı sanatı bağlamında melankoli olgusunun sanatçılar üzerindeki seyrine ve kendi sanatsal pratiğimde istemsizce alttan alta sezilen melankolik atmosferin geçmişten günümüze tarihsel örneklerle bağ kurarak çalışmalarımın kısa bir analizi yapılarak sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this textual study, the concept of melancholy, the definition of melancholy and its place in the history of art from past to present are examined through specific examples. Starting from Albrecht Dürer's famous engraving“Melencolia I”in 1500, the symbolic expressions of the concept of melancholy and its successors such as Arnold Böcklin, Munch, Van Gogh, Edward Hopper, Caspar David Friedrich, Anselm Kiefer in the context of art history, the melancholy-themed works of artists who lived hundreds of years before each other and who were the most prominent names of the periods they lived in, showing similarities in some points such as composition, color, light, etc. will be tried to be examined. It is known that the approach to the phenomenon of melancholy is different in Western and Eastern societies. The main purpose of the study is to analyze the course of the melancholy phenomenon on the artists in the context of western art and the melancholic atmosphere that is involuntarily intuited in my own artistic practice by establishing a connection with historical examples from past to present and concluded with a brief analysis of my works.