Üretim biçimi olarak sanat kuramı bağlamında sanat ürününün bilgi biçimi olarak incelenmesi
The Analysis of an art product as a from of knowledge in the theory of art as a from of production
  1. Tez No: 52919
  2. Yazar: MUSTAFA OKAN
  3. Danışmanlar: PROF. VEYSEL GÜNAY
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Yaşam» kendisini oluşturan şeylerin karşılıklı ilişkisi içinde bir üretimler alanıdır. Yaşamın sürekliliğini sağlayan üretim, gerçekliğin bilgisine dayanır. Üretim etkinlikleri, toplumsal etkinlikler bağlamında şöyle sınıflandırılabilir. Doğanın bir hammadde olarak kullanılıp değiştirilmesine dayanan ekonomik düzeyi insan ilişkilerinin devrimler, re-formlar ve politik eylemlerle yeni toplumsal ilişkilere dönüştürüldüğü politik düzeyi ideolojinin teorik ve sanatsal yollardan yeni düşüncelere, değerlere dönüştürüldüğü ideolojik düzey. Buna göre, bir üretim biçimi olarak görülen sanatın ürettiği şey, gerçekliğin ideoloji bağlamındaki bilgisidir. V. Diğer ideolojik etkinlikler gibi sanat da hammadde olarak verili bulunan ideolojiyi alır ve onu dönüştürerek -Farklı ideolojik içerikler üretir. Bu ideolojik içerikler, gerçekliğin yeniden kurulduğu bir alan oluştururlar. Gerçekliğin bu alanı: sanatın hammaddesinin toplandığı yerdir ve gerçekliğin ideoloji içinde dile gelişi olan değerlerden oluşur. Sanatın nesnesi bu değerlerdir sanat gerçekliği gerçekliğin ürünü olan bu.nesneleri işleyerek ürettir. Sanat- ürününün oluşumunu' başlatan sorun ürünün tamamlanmasıyla çözülmüş olur. Bu anlamda ürün, sorununun çözümü olan bilginin kendisidir. Her ürün bir anlam alanı üzerine kurulmuştur. Bu anlam alanları ortak temayai i bağlı olarak oluşturulmuşlardır. ortak tema milliyetçiliktir. Millet ve milliyetçilik, toplumsal örgütlenme biçimlerine kaynaklık eden tarihsel olgulardır. Bu olgular toplumsal» siyasal ve uluslararası ilişkiler gibi bir çok alan üzerinde sem yıllarda yeniden önemli 'etkiler yaratmaya başlamışlardır. Bugün kökenleri ve gerekçeleri farklı olan milliyetçilik hareketleri vardır. Bunlardan kimilerinin ırkçılığı ve şiddeti öne çıkarmaya. çalıştığı görülmektedir,, Milliyetçiliğin yirminci yüzyılın bu. son bölümündeki dayanakları şunlardır: Sosyalist sistemlerin geçirdiği sarsıntı, türdeş bir Avrupa oluşturma isteği içinde ortaya çıkan yabancı işçi düşmanlığı, imparatorlukların tasfiyesi sırasında kimi milli sorunların çözülememiş olması» Ürünler üç boyutlu nesnelerden oluşmuştur. Bunlar gerçeklikten yapılmış alıntılarla kurulmuş olan simgesel nesnelerdir. ürünler, simgesel elemanların birbirlerini anlamlandırmalarıyla bütünlük kazanırlar. Ürünlerin çoğu birden fazla birimden oluşmuştur. Birimler mekanda., topluca algılanabilecek biçimde konumlandırılmışlardır. Mekanlar ürüne müdahale etmeyen, yalnızca onların görünürlüğünü sağlayan fiziksel ortamlardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Life is a -field of production where the things which form it. are in a reciprocal relationship- Production which ensures the continuity of life depends on knowledge of reality. Activities of production, in terms of social activities, can be classified as follows? Economic level which relies upon using and transforming the nature as a raw material; political level in which human relationships are transformed into new social relationships through revolutions,; reforms and political actions; ideological, level where ideology is transformed i fit o new ideas and values by theoretical and artistic means. Accordingly, what the art, seen as a form of production, produces is the knowledge of ideology in respect to reality. Like other ideological activities, art uses ideology as a raw material and by transforming it produces new ideological content. These T ideological contents form a new field in which reitiy is organised anew. This field of reality is the pfâce where the raw material of art is gather and consists of values, which are expressions of reality in ideology. The objects of art are these values art produces reality by processing these objects which are products of reality by processing these objects wich are products of reality. The problem which triggers the formation of an artistic product is solved by the completion of the products In other words, product is the knowledge itself which i#n the solution to the problem. Every product, isbased on the field of meaning. These -fields of meaning are formed in relation with a common theme, nationalism. Nation and nationalism are historical -facts which cause -forms of social organisations. these facts have recently been influential once more on several areas such as social, political and international relations. Today, there are nationalistic movements with differing origins and justifications. Among these, some are observed to support racism and violence. The basis on which nationalism is based in the last part of twentieth century are: an uncertain period socialist systems went, through hatred for foreign workers which recently appeared in the process of creating a unified Europe, national problems which remained unsolved during the collapse of the empires. The products comprise of three dimensional objects. These are symbolical objects formed by extracts taken from reality» The products gain wholeness when symbolic elements give meaning to each other. Most of the products have more than, one unit. Units have been in located in such a way that they could be perceived together. Spaces are chosen to be physical locations which do not intewene in the product put make it