Genel liselerde haftalık ders dağıtım çizelgelerinin bilgisayarda hazırlanması -Alanya Lisesi örneği-
Prepairing weekly lesson time charts by using computers -Sample of Alanya High School-
- Tez No: 52920
- Danışmanlar: PROF.DR. AYTAÇ AÇIKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı genel liselerde haftalık ders dağıtım çizelgelerinin hazırlanmasında bilgisayar teknolojisi kullanmanın getireceği sonuçların gösterilmesidir. Bilgisayarda hazırlanmış haftalık ders dağıtım çizelgelerinin mi yoksa, değişik yöntemlerle elde hazırlanan haftalık ders dağıtım çizelgelerinin mi daha kullanışlı olduğu Alanya Lisesi örneği ile araştırılmıştır. Araştırmada şu sorulara cevap aranmıştır: 1) Haftalık ders dağıtım çizelgelerinin hazırlanmasındaki ilke ve kurallar nelerdir? 2) Hazırlanan ders dağıtım çizelgelerinin uygulanmasında karşılaşılan sorunlar nelerdir? 3) Bilgisayarda hazırlanan haftalık ders dağıtım çizelgesi programının yönetici ve öğretmenlerce beğenilme düzeyi nedir? Alanya Lisesi 'nin taranmasıyla ve görüşmelerle, bir lisede ders dağıtım programı hazırlarken uyulması gereken ilke ve kurallar belirlenmiştir. Sonra, görüşmeler yoluyla, ders dağıtım çizelgelerinin hazırlanmasında karşılaşılan sorunlar ortaya konmuştur. Bu sorunların nasıl bir bilgisayar programı yoluyla azaltılabileceği tartışılarak, bu amaçlara uygun bir bilgisayar programı temin edilmiştir. Bir lisede ders dağıtım programı hazırlamak için, gözetilmesi gereken özellikler dikkate alınarak, araştırmacı tarafından, bilgisayarla bir ders dağıtım programı oluşturulmuştur. Bu programa ve elle yapılan eski programa ilişkin yönetici ve öğretmen görüşlerini belirtmek için programların özelliklerini esas alan bir anket geliştirilmiştir. Ankete verilenprogramların özelliklerini esas alan bir anket geliştirilmiştir. Ankete verilen yanıtlar, sayı (frekans) ve yüzdelerle ifade edilip, yüzdelerin yüksek olanları esas alınarak yorumlanmıştır. Lise yöneticileri bilgisayarda hazırlanan haftalık ders dağıtım çizelgelerini daha kullanışlı bulmuşlardır. Bu amaç için kullanılan bilgisayar programı yeterli görülmüş, yalnız bilgisayarda işlemlerin süratli yapılabilmesi için kullanılan bilgisayarın da süratli bir bilgisayar olması gerektiği ortaya çıkmıştır. Anketin uygulandığı öğretmenler de bilgisayarda hazırlanan haftalık ders dağıtım çizelgelerinin daha kullanışlı ve adil olduğu konusunda karar vermişlerdir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this research is to determine advantages and disadvantages on preparing of the weekly lesson time charts on high schools by using computer technology. Question of which weekly lesson time charts are useful by computer or by manual is examined at Alanya High school. These questions were tried to be responded during the research: 1) How the weekly lesson time charts are prepared at Alanya high school? 2) Could the weekly lesson time charts be prepared at Alanya high school by using computer technology? 3) Capability and cost of preparing of the weekly lesson time charts by using computer. 4) Are the weekly lesson time charts useful or not? 5) Which the weekly lesson time charts are choose by directors and teachers, preparing with computer or with manual. 6) Advantages to directors of high schools on preparing the weekly lesson time charts by using computer technology and its effects on management procedures. A questionnaire is developed in order to collect information. 10 questions are same to teachers, students and to directors. Frequency and percent techniques are used for analysing of datas. High school directors found that the weekly lesson time charts prepared by using computer was more useful. Computer program used for this purpose are found satisfactorily. Also it was found that; For fast calculations, computer systems must be speed systems. Also teachers found that the weekly lesson time charts prepared by using computer was more useful and more judiciously. Ill