Uses and gratifications of Ufak Tefek Cinayetler (Teeny weeny murders) audience
Ufak Tefek Cinayetler izleyicisinin kullanım ve doyumları
  1. Tez No: 529192
  2. Yazar: SEDEF MÜGE ATAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ITIR ERHART
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kadın 25+AB kitlenin Ufak Tefek Cinayetler'i karakterler ve sosyal-ekonomik yapılanmalar ile olan benzerlikleri doğrultusunda neden izlediğini anlamaktır. Benzerlikler öne çıkan 4 ana faktör altında incelenmektedir: güç, statü, aile ve karakterler. Kitlelerin medya tüketim alışkanlıklarında aktif olduğu varsayılarak, bu çalışma Ufak Tefek Cinayetler kitlesinin Kullanımlar ve Doyumlarını incelemektedir. Kitlenin bakış açısını derinlemesine anlamak için 8 yarı-yapılandırılmış kalitatif görüşme gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, kitle ve karakterlerin hayatlarındaki benzerlikler doyumu arttırmıştır. Öne çıkan kullanım ve doyumlar şunlardır: rahatlama, vakit geçirme, kaçış, bilgi, eğlence, parasosyal etkileşim ve sosyal etkileşim. Paylaşılan benzerliklerle karakterlerle yapılan özdeşleştirme özellikle iyi olan ana karakter aracılığı ile yapılan özdeşleştirme pekiştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The pursuit of this study is to understand why Female 25+AB watch Ufak Tefek Cinayetler in consideration with their similarities between the depicted characters and high social-economic standings in the series. The similarities are covered around four prominent factors in the series: status, power, family and characters. Assuming that audiences are active on their media consumption, this study investigates the Uses and Gratifications of the Ufak Tefek Cinayetler audience. 8 semi-structured qualitative interviews are accomplished to thoroughly understand the audience. According to the findings of this research, the similarities of the audience and characters' lives lead to increased gratifications. The most prominent uses and gratifications are: relaxation, pass time, escape, information, entertainment, parasocial interaction and social interaction. Identification with the characters, especially with the decent main character, is deepened through the shared commonalities.