Türkiye'de iç göçlerin shift share analizi ile incelenmesi
Internal migrations examination with shift share in Türkiye
- Tez No: 529203
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELEN IŞIK MADEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Türkiye'de iç göçler Cumhuriyet tarihi açısından oldukça tanıdıktır. Bu manada ülkemizdeki göç hareketleri 1940'lı yıllarda başlamıştır. 1950'den sonra ise özellikle yerleşim birimleri arasında ulaşım imkânlarının iyileştirilmesi, 1960'a kadar devam eden süreçte ülkemizin göç tarihinde önemli bir süreç yaşanmıştır. Söz konusu yıllar göçlerin hızlanması için oldukça elverişlidir. Bunda şüphesiz ki, ülkemizin benimsediği politikaların daha liberal eğilim göstermesiyle sanayileşme hamlelerini başlatması ve bu hamlelerin yeni istihdam olanakları yaratmasının payı büyüktür. Bu yıllarda ülkemizde köylerin nüfusu azalırken, kentlerdeki nüfus giderek fazlalaşmıştır. 1960'tan sonraki yıllarda meydana gelen iç göçlerde ise kentlerin nüfus fazlalığından dolayı birtakım sorunlarla karşılaştığı dönemdir. Önceki yıllarda barınma ve iş bulma noktasında sorun yaşamayan nüfus, şehirlerin kalabalıklaşmasıyla konut ve işsizlik gibi sorunlarla karşılaşmıştır. 1980'den sonra artık iç göçler büyükşehirleri doyma noktasına getirmiş ve bu nedenle 1950'li yıllardan itibaren göç hareketlerinin yöneldiği şehirler artık komşu illerini çekim merkezi haline getirmiştir. Bu çalışmada 2008-2016 yılları arasında Türkiye'de gerçekleşen iç göçlerin, değişim payı analizi kullanılarak Düzey 1 Bölgelerindeki seyrini tespit amacıyla göç verme potansiyelleri 7 coğrafi bölge üzerinde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Internal migration is more familiar thing in Turkiye quite. In this sense, internal migrations have been starting in 1940's and became faster than last in 1950's. Turkiye adopted new liberal politics and try to develop transportation ways between city to village. Goverment's liberal politics made a lot of new industrical factories. But these situations did very impantant problems in cities, in 1960's. Cities have many problems about employment and shelter in these years. Internal migrations have limited in big city. Many people were choosing migration and living in slums at city. These shelters have no infastructure. Later 1980's, espacially big cities have many population and become crooked urbanization and also neigbor city of big cities have been start migration's new selection. In this study, will examine migration between 2008 and 2016 with shift share analysis. Level 1 Areas will be about going migrations and geographical will be about coming migrations at Turkiye in project.