Interaction between politics, media, and ideology: Syrian crisis through dailies in Turkey
Siyaset, medya ve ideoloji ilişkisi: Türkiye'de yayımlanan gazetelerde Suriye krizi
  1. Tez No: 529202
  2. Yazar: MURAT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GENCER ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez, Türkiye'de 2011 yılında Haziran ayında gerçekleştirilen genel seçimler üzerinden Türk gazetelerindeki Suriye'deki politik karışıklıklar bağlamında kullanılan dildeki değişiklikleri ve bu değişikliklerin ideolojik etkenini incelemektedir. Farklı ideolojilerin medyanın Suriye Krizi hakkındaki haberleri işlemesini nasıl etkilediğini, iktidar partisi AKP'ye karşı farklı duruşları temsil eden üç gazete; Yeni Şafak, Hürriyet ve Cumhuriyet gazetelerinin ilk sayfalarına bakarak ele almaktadır. Post-yapısalcı yaklaşım altında saptırma teorisi baz alınarak soruları cevaplamaya çalışmaktadır. Temel argüman bu gazetelerin politik motivasyonlarının haberi yapma ve sunma yollarını şekillendirdiğini göstermekte olup, yakınlıklar ve çıkar ilişkilerinin, siyasetçilerin iç politikadaki hedeflerine ulaşmalarına sağlamada oldukça önemli bir rol oynadığıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the ideology factor in the news published in the Turkish dailies through the shifts in the language they used regarding the political upheavals in Syria in 2011. It discusses how different ideologies affect the way media creates news about the Syrian Crisis looking through the front pages of three dailies, Yeni Şafak, Hürriyet, and Cumhuriyet as representing different stances toward the ruling party, JDP. It tries to answer the questions based on the diversionary theory under poststructuralist approach. The main argument is that that the political motivation of these newspapers shapes the way they make and present the news, and moreover, the close relationships and expediencies play a rather significant role in helping the politicians attain their aim in shaping the domestic policies.