Tükenmişlik ve iş yükünün işten ayrılma niyetine etkisi: Türkiye'deki sağlık bakanlığına bağlı hastanelerde çalışan doktorlar üzerine bir araştırma
The effect of burnout and workload on intention to leave: A study on doctors working in hospitals affiliated to the Ministry of Health in Turkey
- Tez No: 937287
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VASFİ KAHYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çalışma ortamında meydana gelen olumsuzluklar, çalışanların ruh ve beden sağlığını etkileyebilir ve aynı zamanda işletmenin performansını da olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle, çalışanların iyi bir çalışma ortamında bulunmaları ve sağlıklarının korunması büyük bir önem taşımaktadır. Bu konuda yapılan araştırmalar, çalışma ortamındaki olumsuzlukların çalışanların yaşam kalitesini ve iş tatminini düşürebileceğini göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, tükenmişlik ve iş yükünün işten ayrılma niyetine etkisini incelemektir. Bu bağlamda, hekimlik mesleği, yüksek tükenmişlik ve işten ayrılma niyetinin beklendiği meslekler arasında yer almaktadır. Bu amaçla hazırlanan anketler, T.C. Sağlık Bakanlığı Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan hekimlerinin tükenmişlik ve iş yükünün işten ayrılma niyetine etkisini belirlemek için 195 hekime uygulanmıştır. Bu araştırmada, üç değişken ele almaktadır. İlk bağımsız değişken tükenmişlik sendromu ikinci bağımsız değişken iş yükü ve bağımlı değişken işten ayrılma niyeti odaklanmaktadır. Verilere ait frekans ve yüzdesel değerler verilmiştir. Verilerin faktör analizine uygun olup olmadığını anlamak için Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) örneklem yeterliliği ve Bartlett küresellik testi uygulanmıştır. Ayrıca, korelasyon, regresyon, t testi ve ANOVA analizler yapılmıştır. Araştırmada, tükenmişlik ve iş yükün işten ayrılma niyeti arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Hipotezler sonucuna göre, tükenmişlik alt boyutları ve iş yükünün işten ayrılma niyeti üzerinde güçlü bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, sağlık sektöründe çalışan hekimlerin tükenmişlik ile iş yükü düzeylerini azaltmaya yönelik önlemler alınması gerekmektedir. Bu önlemler arasında, hekimlerin iş yüklerini azaltmak, iş kontrolünü artırmak, sosyal destek sağlamak ve iş yeri kültürünü iyileştirmek gibi adımlar bulunabilir.
Özet (Çeviri)
Negative occurrences in the work environment can have an impact on the mental and physical health of employees, as well as adversely affect the performance of the business. Therefore, it is of great importance for employees to be in a good work environment and to preserve their health. Research in this field has shown that negative factors in the work environment can decrease employees' quality of life and job satisfaction. The aim of this study is to examine the impact of burnout and workload on the intention to leave the job. In this context, the medical profession is among the occupations where high burnout and intention to leave the job are expected. Surveys prepared for this purpose were conducted on 195 physicians working at the T.C. Health Ministry Kütahya Evliya Çelebi Training and Research Hospital to determine the impact of burnout and workload on the intention to leave the job. This research considers three variables. The first independent variable is burnout syndrome, the second independent variable is workload, and the dependent variable is the intention to leave the job. Frequency and percentage values of the data are provided. The Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) sample adequacy and Bartlett's sphericity test were conducted to determine whether the data is suitable for factor analysis. In addition, correlation, regression, t-test, and ANOVA analyses were performed. In the study, a statistically significant relationship between burnout, workload, and the intention to leave the job was identified. According to the hypothesis results, it is shown that burnout sub-dimensions and workload have a strong impact on the intention to leave the job. Therefore, measures need to be taken to reduce the levels of burnout and workload among physicians working in the healthcare sector. These measures may include reducing physicians' workload, increasing job control, providing social support, and improving workplace culture.