Ordu büyükşehir yapılanmasında 6360 sayılı Kanunun ilçelere etkileri: Kabadüz ilçesi örneği
The effects of the Law no. 6360 on the structuring of Ordu metropolitan: The example of Kabaduz county
- Tez No: 529225
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT KALYON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çalışmanın konusu; 6360 Sayılı Kanun ile büyükşehir statüsü kazanan Ordu ilinde; büyükşehir yapılanmasıyla birlikte ilçelerde ortaya çıkan değişiklikler, kanunun yerel hizmetlerin sunumunda etkinlik ve verimliliğin artmasına katkı sağlayıp-sağlamadığı hususunun incelenmesi, değerlendirilmesi ve çözüm önerileri geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçtan hareketle büyükşehir yapılanmasıyla birlikte kanunun idari, siyasi ve mali etkilerinin yanında hizmet sunumuna ve kentsel yapıya etkileri Ordu iline bağlı Kabadüz ilçesi özelinde araştırılmıştır. Nitel veri toplama tekniklerinin kullanıldığı bu betimleyici araştırmada; ikincil kaynaklar ve doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Tezin hazırlanması ve 6360 Sayılı Kanunun incelenmesinde, literatür taraması yapılarak bugüne kadarki akademik çalışmalar ve yazılı kaynaklar taranarak bunlardan önemli ölçüde yararlanılmaya çalışılmıştır. Betimleme yöntemiyle yapılan bu araştırmaya esas problem 6360 Sayılı Kanunun yerel hizmetlerde etkinliği nasıl etkilediğidir.
Özet (Çeviri)
The subject of this Study; in the province of Ordu, which won the metropolitan status with the Law No. 6360; is to examine the changes in districts with the metropolitan structuring, to examine whether the law contributes to the increase of efficiency and efficiency in the provision of local services, and to develop solution proposals. As a result of this aim, besides the administrative, political and financial effects of the law, the effects of the law on service delivery and urban structure were investigated in Kabadüz District of Ordu province. In this study which involves qualitative data collection techniques, secondary sources and document analysis method have been used. In preparation of the thesis and the analysis of the Law No 6360, it‟s been attempted to benefit significantly from academic studies to date through scanning of the written sources and literature search. The main problem in this study which was conducted with descriptive method research is how the Law No 6360 affected local service activity.