Temettuat Defterlerine göre Elmalı kazası mahallelerinin sosyal ve ekonomik durumu
Social and economic situation of the Elmali district according to the Registers of Temettuat
- Tez No: 529227
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BABACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Tanzimat Fermanı'nın ilanıyla birlikte modern, daha eşitlikçi ve adil bir düzen oluşturmak amacıyla Osmanlı Devleti'nde idari, mali, askeri, ekonomik ve sosyo- kültürel alanda köklü değişikliklere gidilmiştir. Yayınlanan fermanla her köy ve mahalleden kazancı ölçüsünde vergi alınmıştır. Yeni bir vergi düzenlemesine gidilmesi beraberinde vergi kaynaklarının yeniden tespitini de gündeme getirmiş ve Tanzimat'ın uygulandığı bölgelerde sayımlar yapılmıştır. Osmanlı topraklarındaki tebanın emlak, arazi ve hayvanat durumlarının tespiti için yapılan bu sayımların ilki H. 1256 (M. 1840) tarihinde, ikincisi ise H. 1260-1261 (M. 1844-1845) tarihinde gerçekleştirilmiştir. Bu sayımlar sonucunda Temettuat defterleri serisi oluşmuştur. Defterlerde bölgedeki ahalinin ismi, lakabı, mesleği, arazileri, hayvanları, ticaret gelirleri ve emlak gelirleri gibi birçok konuda araştırmacılara ışık tutacak bilgiler yer almıştır. Yaptığımız çalışmada, 1844 ve 1845 yıllarına ait Konya Eyaletine bağlı Teke Sancağı, Elmalı kaza merkezinin sosyal ve ekonomik durumunun incelenmesi ve değerlendirilmesi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the Tanzimat Fermani (Reform Edict) radical changes in administrative, financial, military, economic and socio-cultural conditions had been carried out in the Ottoman State to constitute a modern, more equalitarian and fair order. According to this edict, tax based on income had collected from each village and neighbourhood. New tax regulation had also brought detection of new tax resources and inventory works had been made in the application areas of the edict. These inventory works had been carried out first in H. 1256 (G. 1840) and the second in H. 1260-1261 (G. 1844-1845) for the determination of the estate, land and livestock assets of the people in the Ottoman territory. As a result of these inventory works, a series of“Temettuat Books”have been formed. In these books, enlightening information for the researchers such as name, nickname, occupation, land property, livestock, commercial and property income of people living in the region had been appeared. This study examines social and economical situation of the Elmalı district in 1844 and 1845 located in the Teke Sanjak of the Konya province.