Pierre Bourdieu kavramsallaştırmaları açısından kentsel dönüşümün toplumsal etkileri: İzmir, Gürçeşme ve Uzundere örneği
Social effects of urban transformation in terms of Pierre bourdieu's conceptualizations: An example of Gürçeşme and Uzundere the province of Izmir, master's thesis
  1. Tez No: 529245
  2. Yazar: GÜLSÜM AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÖZKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Fransız sosyolog Pierre Bourdieu'nun habitus, sermaye, alan, simgesel şiddet gibi kavramsallaştırmaları bugün sosyoloji literatüründe bazı toplumsal olay ve olguların açıklanmasında referans noktası olarak kullanılmaktadır. Bu kavramlarla sosyal tabakalaşma çözümlemeleri, eğitim sisteminin dezavantajlı yanları, din sosyolojisiyle ilişkisi, televizyon izleme alışkanlıkları gibi konular tezlere konu olmuştur. Ancak bu tezin konusunu Bourdieu'nun bahsi geçen kavramsallaştırmalarıyla kentsel dönüşüm alanının açıklanmasıdır. Tezi kent sosyolojisi genelinde ve kentsel dönüşüm çalışmaları özelinde yapılan diğer çalışmalardan ayıran da budur. Pierre Bourdieu'nün kent sosyolojisiyle ilişkisi, kentlerin dönüşüme uğramadan ve uğradıktan sonra ki süreçleri tez kapsamında incelenecek ve konuyla ilgili yapılan görüşmeler neticesinde yorumlanacaktır. Kentsel dönüşümün kent habitusu üstündeki etkisi, bölgede yaşayan sakinlerin sosyal, kültürel ve ekonomik sermayelerine olan etkisi ve sonuçları değerlendirilecektir. Ayrıca Pierre Bourdieu'nun sermaye kavramı ve çeşitleri kentlerdeki kentsel dönüşüm projelerinin arkasındaki güç ve iktidar ilişkilerini açıklama noktasında kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
The conceptualizations of the French sociologist Pierre Bourdieu, such as habitus, capital, space and symbolic violence, are nowused as referencepoints in the sociological literature to explain some social events and phenomena. With the senotions, topics such as socials tratificationanalysis, disadvantages of education system, relation with sociology of religion and television watching habits have been the subject of the thesis. However, this thesis is an explanation of thearea of urban transformation with mentioned Bourdieu's conceptualizations. The thesis is distinguished from other studies in urban sociology in general and urban transformation. The relationship of Pierre Bourdieu with urban sociology, the processes of the cities before the change and after the change, will be examined within the scope of the thesis and interpreted in the context of thediscussionsmade on thesubject. Theimpact of urban transformation on urban habitat, theimpact of residentsliving in theregion on social, cultural and economic capital will be determined and their results will be evaluated. Besides Pierre Bourdieu's concept of capitalandits varieties will be used to explain the power and power relations behind urban transformation projects in cities.