Portföy yönetimi
Portfolio management
- Tez No: 52927
- Danışmanlar: PROF.DR. KUTER ATAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET 1980' li yılların sonuna doğru, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın faaliyete geçmesi ile birçok kişi borsaya ve menkul kıymetlere ilgi duymaya başlamış ve tasarruflarını bu alana yöneltmiştir. Gelişmiş ülkelerde yaşayanların, çok uzun yıllar önce tanıştığı ve finansal yatınmlannı gerçekleştirmeye başladığı bu piyasayı, Türkiye yeni yeni tanımaktadır. Türkiye, ülke kalkınmasında önemli bir role sahip olan sermaye birikiminin sağlanması, mülkiyetin tabana yayılması gibi sosyal amaca hizmet eden sermaye piyasası ile ilgili çalışmalara, son yıllarda ağırlık vermiş, gerekli yasal ve idari düzenlemeler yanında, bu piyasada işlem yapacak olan birimlere ilişkin kurumlaşmayı da büyük ölçüde tamamlamıştır. Ancak, bu alanda bilimsel yöntemlere dayanan yatırım teknikleri henüz geliştirilmemiştir. Yatırımcılar, çeşitli menkul kıymetlerin niteliklerini ve farklılıklarını tam olarak bilmeden, ülke ekonomisindeki gelişmeleri, geleceğin belirsiz olmasından kaynaklanan risk faktörünü ve enflasyondan arındırılmış getiriyi hesaplamaksızın, tasarruflarını menkul kıymetlere yöneltmekte, sermaye piyasasındaki bu eksikliği, deneme - yanılma metodu ile gidermeye çalışmaktadırlar. Bunun sonucunda da, toplumda önemli ölçüde zarara uğrayanların sayısı artmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde; mali sistemin işlevleri ve yapısı ile sermaye piyasası teorileri ve sermaye piyasalarının işleyişi incelenecek, ikinci bölümde; sermaye piyasası araçları menkul kıymetler ve risk faktörü, riskli ve risksiz menkul kıymetlerin değerlendirilmesi, tahvil ve hisse senetlerinin değerlendirilmesi ele alınacak, portföy analizi ve yatırım seçimi, portföy performansının ölçülmesi ve değerlendirilmesi konulan üçüncü bölümde tartışılacak,dördüncü bölümde ise Türkiye'deki mali yapı, faiz oranlarının sermaye piyasası ve portföy yönetimi üzerindeki etkileri, hisse senedi fiyatını belirleyen etkenler incelenecektir. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT At the end of the 1980's, with the establishment of the İstanbul Stock Exchange Market, many investors in Turkey have began to be interested in stock exchange market and have made their investments in these securities-Although this market has been functioning for many years in developed countries, it is a recent phenomenon in Turkey. Formation of capital market is very important for development of a country to ensure the capital accumulation and to take small investments into the economy by providing the ownership through selling shares.Taking all these things into consideration, Turkey gives priority and importance to the efforts related to this market.She has made necessary legal and administrative regulations and almost completed the institutional framework of the market However.scientiflc invesment techniques have not yet been developed. Most of the investors in Turkey do not know the characteristics and differences of securities.They do not take into the consideration the developments in the economic life.risk emerging from uncertainty and real yield which is calculated in face of inflation. In spite of these facts, they invest their money in these securities. Their practices in the market can be described as trial and error method. As a result, the number of people who incurs loss in the market has been increasing. In the first part of the thesis, the structure and functions of financial system, theories and functions of capital markets has been analysed. In the second part, capital market instruments.securities and risk factor, solutions of bonds and equities is the subject of this section. In the third part, portfolio analysis, the choice of investment, the measurement and the evaluation of portfolio performence has been discussed. In the fourth part, the financial structure in Turkey.the effects of interest rates on capital markets and portfolio manangement, the factors that determine the price of equities has been analysed. In the last section an assestment made and some conclusions have drawn. IV