Yatılı ilköğretim bölge okulunda ve ailesi yanında kalan öğrencilerin benlik kavramı düzeyleri
The Self-concept levels of regional boarding elementary schools students and students who have lived with their families
- Tez No: 52928
- Danışmanlar: PROF.DR. OYA GÜLENDAM ERSEVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO)'nda ve ailesi yanında kalan temel eğitim öğrencilerinin benlik kavramı düzeyleri bazı değişkenlere göre karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırma, YİBO öğrencilerinden random örnekleme ile seçilen 570 öğrenci (168 kız, 402 erkek) ile karşılaştırma grubu olarak alınan ve yatılı olmayan ilköğretim okullarına devam eden 568 öğrenci (172 kız, 396 erkek) olmak üzere toplam 1138 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Araştırmanın bağımlı değişkeni olan benlik kavramını ölçmek üzere“Piers- Harris Çocuklar İçin Benlik Kavramı Ölçeği”kullanılmıştır. Öğrencilerin kişisel ve ailesel özellikleri, YİBO'lardakİ uygulamalar ve koşullarla ilgili bağımsız değişkenleri belirlemek için ise araştırmacı tarafından geliştirilen“Öğrenci Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Toplanan verilerin değerlendirilmesinde, t-testi, iki yönlü varyans analizi, tek yönlü varyans analizi ve Scheffe testi tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular şu şekilde özetlenebilir: 1. YİBO'da ve ailesi yanında kalan öğrencilerin benlik kavramı düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. 2. YİBO'da kalan kız öğrencilerin benlik kavramı düzeyi, hem YİBO'da hem de ailesi yanında kalan erkek öğrencilerinkinden düşük bulunmuştur. 3. YİBO'da kalan 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin benlik kavramı düzeyleri, YİBO'da kalan 6. sınıf öğrencilerininkinden düşük bulunurken, ailesi yanında kalan öğrencilerin benlik kavramı düzeyleri arasında ise devam edilen sınıfa göre anlamlı bir fark bulunmamıştır. 4. Ailesel değişkenler bakımından her iki grupta da, ailesinin gelir düzeyini düşük algılayan öğrencilerin yüksek ve orta algılayanlara; anne-babalarının birbirleriyle ilişkilerini kötü algılayan öğrencilerin iyi algılayanlara; ailesi tarafından başarısı yetersiz bulunan öğrencilerin başarısı yeterli bulunanlara; anne tutumunu otoriter olarak algılayan öğrencilerin demokratik algılayanlara göre daha düşük benlik kavramı düzeyine sahip oldukları bulunmuştur. Baba tutumunu demokratik ve otoriter algılamaya göre YİBO öğrencilerinin benlik kavramı düzeyinde anlamlı bir farkbulunmazken, ailesi yanında kalan ve baba tutumunu otoriter algılayan öğrencilerin benlik kavramı düzeyi demokratik algılayanlarınkinden düşük bulunmuştur. Diğer yandan her iki grupta da ailedeki kardeş sayısı ve doğum sırasına göre öğrencilerin benlik kavramı düzeylerinde anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır. 5. Her iki grupta da, akademik başarı düzeyini orta olarak algılayan öğrencilerin çok iyi ve iyi algılayanlara; okuldaki arkadaş ilişkilerinden memnun olmayanların memnun olanlara; geleceğe ait beklentisi konusunda kaygısı olanların kaygısı olmayanlara göre benlik kavramı düzeyleri daha düşük bulunmuştur. 6. YİBO'da kalan öğrencilerden, kendi istemediği halde koşullar gereği YİBO'ya girenlerin kendi isteği ile girenlere; YİBO'da bir yıl-üç yıl arası kalanların altı ay-bir yıl arası kalanlara; YİBO'da gereksinmelerinin karşılanmasından memnun olmayanların memnun olanlara; ailesi tarafından seyrek ziyaret edilenlerin sık ziyaret edilenlere; eve ya da aile bireylerinin yanına çok ender gidenlerin sık gidenlere; öğretmenlerinin tutumlarını otoriter veya ilgisiz olarak algılayanların demokratik algılayanlara; okuldaki sosyal etkinliklerle hiç ilgilenmeyenlerin bu tür etkinliklere hem aktif hem de izleyici olarak katılanlara göre daha düşük benlik kavramı düzeyine sahip oldukları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
HI SUMMARY In this study, the self-concept levels of Regional Boarding Elementary Schools' (RBES) students and elementary schools' students who have lived with their families were investigated according to some variables in a comparative way. Students were chosen by random sampling among RBES group of 570 (168 girls, 402 boys) students and 568 (172 girls, 396 boys) students who have lived with their families.“The Piers-Harris Children's Self-Concept Scale”has been employed to measure the self-concept as dependent variable of the research.“Student Personal Information Questionnaire”developed by the researcher has been employed to determine the independent variables related to personal and family characteristics and the rules and regulations in RBES. For data analysis t-test, two way analysis of variance, one way analysis of variance and Scheffe test have been utilized. Findings of this study can be summarized as follows: 1. No significant difference was found between self-concept levels of RBES students and students who have lived with their familes. 2. The self-concept levels of RBES girls were found to be lower than both RBES boys and boy students who have lived with their familes. 3. While the self-concept levels of 7th and 8th grade students were significantly lower than those of the 6th grade students of RBES, there was no significant difference among the same grade levels of students who have lived with their familes. 4. According to their family variables in both groups, students who have perceived their families in low income group were lower in self-concept levels than those who have perceived their families in middle and high income group. Similarly, student who have perceived that their mothers and fathers were not having a good relation were lower than those who have perceived that their parents are having a good relations; students who were considered not successful by their parents were lower than those who were cosidered successful; students who have perceived their mothers attitudes as authoritarian were lower than those having democratic mothersIV in their self-concept levels. While there was no significant difference self-concept levels of RBES student who have perceived their fathers attitudes as democratic and authoritarian, students have lived with their family and peceived their fathers attitudes as authoritarian were lower in their self-concept levels than those who perceived their fathers attitudes as democratic. On the other hand there was no significant difference betwen both groups in self-concept levels of students according to the number of brothers and sisters or birth order. 5. In both groups, students who were average in their academic success were lower than those who were over average or very successful in their academic success; students who were not satisfied with their friends were lower than those who satisfied; students who had uncertain expectation were lower than those who had certain expectations, in their self-concept levels. 6. Among RBES students who registered the school without their will were lower than those who registered with their will; students who have stayed in school for 1-3 years were lower than those have stayed for 6 months - 1 year; students whose needs were not met were lower than those whose needs were met; students who were visited rarely by their parents were lower than those who were visited frequently; students who visited their families rarely were lower than those visited their families freguently; students who perceived their teachers attitudes as authoritarian or not interested were lower than those students who perceived their teacher attitudes as democratic; students who do not participate social activities were lower than those who do, in their self-concept levels.