Algılanan stres düzeyi ve ilişkilerde yüklemelerin evlilik uyumu ile ilişkisi
The relationship of marriage adjustment with stress and marital attributions
- Tez No: 529296
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUNTAY ARCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmada evlilik uyumu ile stres ve kullanılan yükleme tarzlarının ilişkisi incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi 275 katılımcıdan (193 kadın, 82 erkek) oluşmaktadır. Katılımcılara internet üzerinden ulaşılmıştır. Araştırmada veri toplama amacıyla Demografik Bilgi Formu, İlişkilerde Yükleme Ölçeği (İYÖ), Algılanan Stres Ölçeği-10 (ASÖ) ve Evlilik Uyum Ölçeği (EUÖ) kullanılmıştır. Çalışma sonucunda kadınların erkeklere kıyasla anlamlı düzeyde daha fazla yükleme yaptığı ve daha fazla stres algıladıkları bulunmuştur. Evlilik uyumu daha düşük olan kişilerin ise özyeterliklerinin daha düşük olduğu, daha fazla stres algıladıkları ve daha fazla yükleme yaptıkları görülmüştür. Son olarak görücü usulü ile evlenenlerin evlilik uyumunun evlilik öncesi flört edenlere göre daha düşük olduğu saptanmıştır. Araştırma bulguları alanyazın ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, relations of marital adjustment with stress and attribution styles were examined. The study was carried out with 275 volunteer participants (193 female, 82 male). Participant were reached through internet. Demographic Information Form, The Attributions in Relationships Measure, Perceived Stress Scale, Marital Adjustment Test were administered in order to collect data. According to the results, attributions and perceived stress of the females were higher as compared to the males. It was found that participants who had less marital adjustment also had less self-efficacy, perceived more stress and attributed more. It was also found that participants who had prearranged marriage had less marital adjustment. The findings of the research were discussed in light of the literature.