İstanbul Küçük Ayasofya Camii (Sergios Bakhos Kilisesi) haziresinde bulunan Osmanlı Dönemine ait mezar taşları
Tombstones of the Ottoman Period in the graveyard of the İstanbul Little Hagia Sophia Mosque (Sergios Bakhos Church)
  1. Tez No: 529355
  2. Yazar: SÜLEYMAN GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇETİNASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk-İslam Sanatları Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
“İstanbul Küçük Ayasofya Camii (Sergios Bakhos Kilisesi) Haziresinde Bulunan Osmanlı Dönemine Ait Mezar Taşları”adlı bu yüksek lisans tezinde Küçük Ayasofya Camii haziresinde tespit edilen toplam 198 mezar taşı incelenmiştir. Çalışma giriş, katalog, değerlendirme ve sonuç olmak üzere dört ana başlıktan oluşmaktadır. Giriş bölümünde konunun tanımı sınırları ve önemine, mezar taşları hakkında yapılmış yayın ve araştırmalara, çalışmanın yöntemine ve Küçük Ayasofya Camii'nin tarihine yer verilmiştir. Örnekler bölümünde, mezar taşlarının kataloğu oluşturularak; fotoğrafları, tarihleri, mezar tipleri, ölçüleri, yazı tipleri, tanımları ve metinlerinin Latin alfabesi ile okunuşuna yer verilmiştir. Değerlendirme bölümünde; mezar taşları mevcut tipolojiler üzerinden mezar tipi, mezar taşı tipi, başlık ve tipleri, süsleme kompozisyonları ve metin özellikleri değerlendirmeye alınmıştır. Sanat tarihi terminolojisine uygun kavram ve terimler ile sınıflandırmalar ve tanımlar yapılarak mezar taşlarının Türk Sanatı içerisindeki yeri ve önemi tespit edilmiştir. Sonuç bölümünde; yapılan bu değerlendirmeler sonucunda elde edilen veriler üzerinden mezar taşlarının genel özellikleri, benzer yanları ve farklılıkları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
A total of 198 gravestones were found in the small Hagia Sophia mosque in the Istanbul Small Hagia Sophia Mosque (Sergios Bakhos Church). The study consists of three main topics: introduction, catalog, evaluation and conclusion. In the introduction, the definition of the subject is the boundaries and the importance, the publications and researches about the gravestones, the method of the study and the history of Küçük Ayasofya Mosque. In the catalog section, by creating a catalog of grave stones; dates, tomb types, measurements, fonts, definitions and texts are read in Latin alphabet. In the evaluation section; gravestones, tombstone type, title, types, decoration compositions and text characteristics were evaluated. The concepts and terms and classifications appropriate to the terminology of art history were defined and the place and importance of the gravestones in Turkish art were determined. In the conclusion section; As a result of these evaluations, general characteristics, similar sides and differences of tombstones have been revealed.