Bayburt (Türkiye) ilinin Pachylaelapıdae (Acari: Mesostigmata) familyası akarlarının sistematik yönden incelenmesi
Systematic investigation of the family pachylaelapidae (Acari: Mesostigmata) in Bayburt province (Turkey)
  1. Tez No: 529356
  2. Yazar: GÜLHAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma ile Bayburt ilinden Pachylaelapidae familyasına ait 4 cins içinde 9 tür tespit edilmiştir. Bunlardan Pachylaelaps pectinifer ve Pachylaelaps vicarius türleri Türkiye akar faunası için Onchodellus turcicus sp. nov., Onchodellus montanus sp. nov. ve Pachylaelaps bayburtensis sp. nov. türleri ise bilim dünyası için yeni olarak tanımlanmıştır. Pachyseius masani, Olopachys hallidayi ve Olopachys elongatus türleri ise araştırma sahasından ilk kez elde edilmiştir. Yeni olarak değerlendirilen türlerin tanımları, habitat tercihleri ve orijinal çizimleri sunulmuştur. Daha önce bilinen türlerin ise ayırt edici karakterleri ve fotoğrafları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Four genera and 9 species belonging to the family Pachylaelapidae have been determined with this study from Bayburt province. Pachylaelaps pectinifer and Pachylaelaps vicarius are new to Turkish mite fauna, Onchodellus turcicus sp. nov., Onchodellus montanus sp. nov. and Pachylaelaps bayburtensis sp. nov. are describedto science for the first time. Also, Pachyseius masani, Olopachys hallidayi and Olopachys elongatus were collected from study area at the first time. The descriptions, habitat preferences and original drawings of new records and species are presented here. Previously known species from Turkey are provided with diagnosis and photos.