Tanacetum erzincanense endemik bitkisinin farklı ekstraktlarının in vitro antioksidan ve sitotoksik özelliklerinin araştırılması
In vitro antioxidant and cytotoxic potentials of different extracts of endemic plant 'Tanacetum erzincanense'
  1. Tez No: 529391
  2. Yazar: İSMAİL YAPICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, tanacetum erzincanense endemik bitkisinden elde edilen metanol ve etil asetat ekstrelerinin in vitro antioksidan kapasitesi ABTS, FRAP ve KUPRAK metotlarıyla, metanol ekstresinin HT-29 (kolon), MCF-7 (göğüs) ve HepG2 (karaciğer) kanser hücre hatlarına karşı antiproliferatif aktivitesi XTT yöntemiyle araştırıldı. Bitkinin toplam fenolik ve flavonoid miktarı sırasıyla Folin-Ciocalteu ve alüminyum nitrat kolorimetrik metoduyla ve ayrıca bireysel fenolik içeriği Q-TOF-LC yöntemiyle kalitatif olarak belirlendi. Tanacetum erzincanense bitkisinin metanol ve etil asetat ekstrelerinin konsantrasyon arttıkça antioksidan özelliklerinin de arttığı fakat standartların altında bir antioksidan aktiviteye sahip olduğu, diğer tanacetum türleri arasında orta seviyede bir fenolik madde içerdiği, flavonoid madde miktarı bakımından diğer tanacetum türlerinden daha yüksek flavonoid madde içerdiği ve çok fazla sayıda fenolik bileşiğe sahip olduğu görüldü. Tanacetum erzincanense bitkisinin metanol ekstresinin test edilen kanser hücrelerine karşı sitotoksik etkisinin doz ve zaman bağımlı olarak değiştiği gözlendi. Bitki test edilen hücrelere karşı orta derecede sitotoksik etki gösterirken en yüksek aktiviteyi HepG2 hücrelerine karşı sergilediği görüldü.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the antioxidant capacities of methanol and ethyl acetate extracts of endemic plant tanacetum erzincanense by ABTS, FRAP and CUPRAC methods and evaluate the antiproliferative activity of the methanol extract against HT-29 (colon), MCF-7 (breast) and HepG2 (liver) cancer cell lines in vitro. In addition, total phenolic and flavonoid contents of the plant were determined by Folin-Ciocalteu and aluminium nitrate colorimetric methods, respectively. Moreover, the individual phenolic content was identified qualitatively by Q-TOF-LC. The antioxidant activity results showed that the antioxidant capacities of both methanol and ethyl acetate extracts of tanacetum ersincanense increased with increasing concentration while displaying moderate activity compared to the antioxidant standards α-tocopherol, trolox, BHA and BHT. The plant extracts were found to contain medium level of phenolic content while higher level of flavonoid content when compared to other tanacetum species as well as many individual phenolic compounds. The anticancer activity results indicated that the cytotoxic potential of the methanol extract changed depending on the concentration and cell type tested. Although the extract displayed moderate level of cytotoxic activity against the cell lines, the highest cytotoxicity was observed on HepG2 cells.