Tanacetum parthenium (L.) Schultz Bip. bitkisi üzerinde yapılmış olan çalışmalar
Studies on Tanacetum parthenium (L.) Schultz Bip.
- Tez No: 225699
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, Trabzon-Hamsiköy (TPT) ve Eskişehir-Çatacık ormanından (TPE) toplanmış olan ve şimdiye kadar partenolit içeriği yönünden araştırılmamış Tanacetum parthenium örneklerinin yaprak, çiçek ve gövde kısımlarının ve 3 ticari preparatın partenolit içeriği HPLC/LC-MS yöntemi ile tayin edilmiştirTPT örneğinde yapraklardaki (% 0,279) ve çiçeklerdeki (%0.231) partenolit miktarı literatürde belirtilen değerler (%0.1-1.68) arasındadır. Ayrıca Avrupa Farmakopesin'de ve ESCOP'da istenen miktarın (%0,2) üzerindedir. TPE örneğinde ise yaprak (%0.186) ve çiçeklerde (%0,505) bulunan partenolit miktarları birlikte değerlendirildiğinde yine Avrupa Farmakopesin'de ve ESCOP'da bitkinin topraküstü kısımları için istenmiş olan miktarın daha üzerindedirİncelediğimiz 3 ticari preparattan bir tanesinde hesapladığımız partenolit miktarları kullanım kılavuzunda belirtilen partenolit miktarları ile uyumlu sonuç vermemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the leaves, flowers and stems of Tanacetum parthenium collected from Trabzon-Hamsiköy (TPT) and Eskişehir-Çatacık forest (TPE) and 3 commercially available preparations were analyzed for their parthenolide content by using HPLC/LC-MS methodParthenolide amount in the leaves (% 0,279) and flowers (%0.231) of Tanacetum parthenium (TPT) are in accordance with the amount reported in the literature (%0.1-1.68). Moreover, it is higher than the amount (%0,2) required by European Pharmacopoeia and ESCOP Monographs. If parthenolide amount of the leaves (%0.186) and flowers (%0,505) of Tanacetum parthenium (TPE) are evaluated together, it is higher than the amount required by European Pharmacopoeia and ESCOP MonographsParthenolide amount for the one of the 3 commercially available preparations analyzed has not been found to be consistent with the amount claimed on the label.