Popüler kültür bağlamında erkek kimliğinin inşası: Men's Health Türkiye dergisi alımlama analizi
Construction of men's identity within the context of popular culture: Reception analysis of the Men's Health Turkey magazine
  1. Tez No: 529390
  2. Yazar: SEMİH ŞAHİN KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Toplumsal cinsiyet kimlikleri, zamana ve içinde bulunulan toplum yapısına göre değişiklik göstermektedir. Küreselleşme ve popüler kültürün etkinliğiyle, toplumsal cinsiyet kimlikleri yeniden inşa edilmekte ve bu inşa sürecinde bireylerin tüketim aracılığıyla denetim altına alındığı düşünülmektedir. Bu araştırmada, popüler kültür bağlamında erkek dergilerinde oluşturulan erkek kimliği ve erkeklik kavramlarının araştırılması, bireylerin tüketim aracılığıyla şekillendirilme, edilgin bireyler haline getirilme isteği ile küreselleşme ve popüler kültür aracılığıyla oluşturulan ve genellikle Batı kaynaklı olan standartlaştırma isteği sonucunda erkek kimliğinde meydana gelen değişimler ve“ideal”olarak sunulan erkek kimliğinin incelenmesi, medya içerikleri aracılığıyla sunulan ve topluma, kültüre, zamana göre şekillenen toplumsal cinsiyet kavramı neticesinde“erkekliğin”yeniden inşa edilmesi sürecinin nasıl işlediği ve kitle iletişim araçları içerisinde önemli bir konuma sahip olan dergilerde erkeğin“nasıl”olmasına dair verilen mesajların okurlar tarafından nasıl algılandığı ve alımlandığının ortaya koyulması hedeflenmektedir. Bu amaçla, 12 katılımcı ile 30 sorudan oluşan görüşmeler yapılmakta ve bulgular popüler kültür, küreselleşme, tüketim kültürü ve toplumsal cinsiyet kimliği bağlamında incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Gender identities vary according to time and the structure of society in which they live. With the impact of the globalization and popular culture, gender identities are rebuilt, and it is thought that individuals are taken under control through the consumption during this building process. In this research, it is aimed to investigate the concepts of male identity and masculinity in the context of popular culture, to review the changes in the male identity as a result of the individuals' desire to be formed through the consumption, to be transformed into passive individuals and the desire for standardization imposed by globalization and popular culture and typically Western-based, the male identity presented as the“ideal”, and to reveal how the process of rebuilding“masculinity”is carried out as a result of the concept of gender presented through media content and shaped by society, culture and time, how the messages about“how”men should be are perceived and received by the readers in the magazines, which have an important position in mass media. To this end, interviews consisting of 30 questions are carried out with 12 participants and the results are reviewed within the context of popular culture, globalization, consumer society, and gender identity.