On'lar Grubu'nun çağdaş Türk sanat eğitimine yansımaları
Reflections of On'lar Group on contemporary Turkish art education
  1. Tez No: 529413
  2. Yazar: ELİF KARAASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURAN ENGİNOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu araştırmada, On'lar Grubu'nun çağdaş Türk sanat eğitimine yansımalarını, On'lar Grubu sanatçılarından eğitim almış kişilerin görüşleri doğrultusunda ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, Türk resminde On'lar Grubu öncesinde oluşturulan sanat grupları incelenmiş, On'lar Grubu'nun kuruluş süreci, grup sanatçıları, grubun ileri sürdüğü sanat anlayışı, gelişim aşamaları ve dağılma süreci ele alınmıştır. Ayrıca On'lar Grubu sanatçılarından eğitim alan kişilerin On'lar Grubu'na ve grup sanatçılarına ilişkin görüşleri incelenmiştir. Bu araştırmada nitel araştırma türlerinden betimsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu bağlamda araştırmanın kuramsal alt yapısını oluşturmak üzere Türk resim sanatının gelişim süreci ve On'lar Grubu ile ilgili kaynaklar incelenmiş, elde edilen bilgiler yorumlanmıştır. Araştırma evreni, On'lar Grubu sanatçılarından eğitim almış kişilerdir. Araştırmanın çalışma grubunu ise, On'lar Grubu sanatçılarından eğitim almış ve günümüzde resim yapmayı sürdüren 16 sanatçı / sanat eğitimcisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan ve açık uçlu beş sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşme formu aracılığıyla On'lar Grubu sanatçısından eğitim almış kişilerin; eğitim aldığı On'lar Grubu sanatçısına, aldığı eğitimi sanat yaşamlarına yansıtmalarına, sanat anlayışlarının eğitim aldığı sanatçının sanat anlayışıyla benzerliğine, aldığı eğitimi kendi öğrencilerine yansıtmalarına ve On'lar Grubu'nun Türk sanatına ve sanat eğitimine yansımalarına ilişkin görüşleri alınmıştır. Araştırmada yüz yüze görüşme tekniği kullanılmış ve görüşmeler kayıt altına alınmıştır. Görüşme sonucunda elde edilen veriler içerik analizi tekniği ile analiz edilmiştir. Çalışma grubuyla yapılan görüşme kayıtları önce yazılı hale getirilmiş, daha sonra elde edilen nitel veriler, tümevarım veri analiz tekniği ile analiz edilerek temalar ve kodlar oluşturulmuştur. Araştırmada çalışma grubundaki her katılımcı için“K”katılımcıyı,“1-16”ise katılımcı numarasını belirtmek üzere K1'den K16'ya kadar kodlar verilmiştir. Analizi yapan araştırmacının güvenirliğinin hesaplanmasında görüşmeyi yapan araştırmacının veri kodlama güvenirliğine (uyuşum yüzdesine) bakılmıştır. Araştırmada, Miles ve Huberman'ın (1994: 64) güvenirlik formülüne göre hesaplanan güvenirlik katsayısı 0,87 olarak bulunmuştur. Veri analizi sonucunda elde edilen bulgular, çalışma grubunun görüşme sorularına verdikleri cevaplardan doğrudan alıntılar yapılarak frekans ve yüzde değerlerini gösteren tablolar halinde sunulmuştur. Araştırma sonucunda On'lar Grubu sanatçısından eğitim alan kişilerin; Turan Erol, Mehmet Pesen, Nevin Çokay ve Osman Oral'dan eğitim aldığı; aldığı eğitimi çoğunlukla biçim yönünden sanat yaşamlarına yansıttığı; kendi sanat anlayışlarını grup sanatçılarının sanat anlayışına biçim ve içerik yönünden benzeştirdiği; grup sanatçısının daha çok kişiliğine yönelik özelliklerini takdir edip kendi öğrencilerine yansıttığı görülmüş, On'lar Grubu'nun hem Türk sanatına hem de sanat eğitimine olumlu yönde yansımaları olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçlarına dayanılarak araştırmacılara, sanat eğitimcilerine ve sanat öğrencilerine yönelik öneriler geliştirilmiştir
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to determine the reflection of On'lar Group on contemporary Turkish art education according to the opinions of the people who were educated by the artists of On'lar Group. In accordance with this purpose, the former art groups were examined and On'lar Group's formation process, artists, artistic aproachs, development stages and disintegration process were discussed. In addition, the opinions of the people who were educated by the group artists on On'lar Group and the its artists were examined. In this study descriptive research method, one of the types of qualitative research, was used. In this context, in order to establish the theoretical sub-structure of the research, the sources related to the development process of Turkish painting and On'lar Group have been examined and the information obtained is interpreted. The population of the study is the people who were educated by the artists of On'lar Group. The sample of the study is composed of 16 artist / art educator who were educated by the artists of On'lar Group and continue painting today. In order to collect data in the research, semi-structured interview form consisting of five open-ended questions and developed by the researcher was used. Through the interview form, the sample group's opinions on On'lar Group artist they studied, the reflection of their education on their artistic life, the similarity of their own art understanding with group artist's art understanding, the reflection of their education to their own students and the reflection of On'lar Group on Turkish art and art education were taken. In the research, the face-to-face interview technique was used and the interviews were recorded. Data obtained from interview were analyzed by content analysis method. The interview records were decrypted, then the qualitative data obtained were analyzed by inductive data analysis technique and themes and codes were created. Each participant of sample group was given a code from K1 to K16 for definition.“K”means participant,“1-16”means the number of participant. In the calculation of the reliability of the researcher who performs the analysis, the data coding reliability (agreement percentages) of the interviewer was checked. Reliability of the research was calculated 0,87 according to Miles and Huberman's (1994: 64) reliability formula. Obtained findings by data analysis were presented in tables showing frequency and percentage values and direct quotations from sample group's answers were made. As a result of the research, it is seen that the people who were educated by the artists of On'lar Group; were studied by Turan Erol, Mehmet Pesen, Nevin Çokay and Osman Oral; have been reflected their education on their artistic life mostly in terms of form; have been simulated their own artistic understandings with group artist's art understanding in terms of form and content; have been reflected their education to their students mostly in terms of personality traits. It was concluded that On'lar Group has been reflected positively on both Turkish art and art education. Based on the research results, suggestions for researchers, art educators and art students were developed.