Turistik deneyimlerin sosyal medyada paylaşımı üzerine bir araştırma: Bodrum örneği
A research on the sharing of tourist experiences in social media: The case of Bodrum
  1. Tez No: 529428
  2. Yazar: CÜNEYİT GÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SANDIKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
2000'li yıllara gelindiğinde gündelik hayatın bir parçası haline gelen sosyal medya diğer sektörlerde olduğu gibi turizm sektöründe de önemli bir kavram halini almıştır. Turistlerin deneyimlerini sosyal medyada paylaşım düzeyi ve bu paylaşımlara neden olan etkenler çalışmanın sorunsalını oluşturmaktadır. Bu çalışma, turistik faaliyetlere katılan tüketicilerin bu deneyimlerini sosyal medyada paylaşım düzeyini ölçmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda turistik faaliyetler için Bodrum'a gelen yerli turistler bu çalışmanın evrenini oluşturmaktadır. Bu çalışmada veri toplama tekniği olarak birincil veri toplama aracı olan anket kullanılmıştır. Yerli turistlerin deneyimlerini sosyal medyada paylaşım düzeyinin gelir durumuna, meslek grubuna ve eğitim durumuna göre farklılık gösterdiği görülmüştür. Ayrıca, turistlerin karar vermek adına işletmelerin sosyal medya sitelerini ziyaret ettikleri görülmekte, ancak sosyal medya siteleri üzerinden sunulan enformasyonun yeterli olmadığı, işletmelerin bu noktada turistleri ikna etmesi gerektiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Social media, which became a part of daily life in 2000s, became an important concept in tourism sector as in other sectors. The experiences of the tourists, the level of sharing on social media and the factors that cause these shares constitute the problem statement of the study. This study aims to measure the level of sharing of these experiences on social media by consumers participating in touristic activities. For this purpose, local tourists coming to Bodrum for tourism activities constitute the universe of this study. In this study, which was chosen as a data collection technique, it was seen that the level of sharing of the experiences of local tourists on social media varied according to the income level, occupational group and education level. In addition, it is seen that the tourists visit the social media sites in order to make the decision, but it is seen that these visits are not enough and the enterprises should convince the tourists at this point