Hafif ağırlıkta obstrüktif uyku apne sendromu tanısı alan hastalarda D vitamini suplemantasyonunun hastalık prognozu ve beslenme durumuna etkisi
The effect of vitamin D supplemantation on disease prognosis and nutritional status in patients with mild obstructive sleep apnea syndrome
- Tez No: 529427
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL YILDIRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Göğüs Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Chest Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışma hafif obstrüktif uyku apne sendromu tanısı alan hastalarda D vitamininin hastalık prognozuna ve beslenme durumuna etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Polisomnografi uyku testi sonrası hafif ağırlıkta obstrüktif uyku apne sendromu tanısı alan ve D vitamini düzeyi yetersiz olan 20 yetişkin erkek (19-64 yıl) çalışmaya dahil edilmiştir. Bireylere sekiz hafta süresince 50.000 IU/hafta D3 vitamini suplemantasyonu yapılmıştır. Çalışmaya katılan bireylere ilişkin genel bilgilerin (yaş, eğitim, meslek, sağlık durumları, beslenme alışkanlıkları, basitleştirilmiş beslenme iştah anketi) toplanması amacıyla anket formu uygulanmıştır. Hastalardan 3 günlük bireysel besin tüketim kaydı alınmış ve fiziksel aktivite durumu Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi ile sorgulanmıştır. Ayrıca hastaların bazı antropometrik ölçümleri, biyoelektrik impedans analizi ile vücut bileşimi ölçümleri alınmıştır. Hastalara ait bazı biyokimyasal bulguları değerlendirilmiştir. Polisomnografi dahil olmak üzere bütün değerlendirmeler sekiz hafta sonrasında tekrarlanmıştır. Serum D vitamini seviyesi başlangıçta 19,1±5,16 ng/mL iken suplemantasyon sonrası 41,6±10,25 ng/mL'ye yükselmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of vitamin D on the disease prognosis and nutritional status in patients with obstructive sleep apnea syndrome Twenty adult males (19-64 years) who were diagnosed with obstructive sleep apnea syndrome after polysomnography sleep test and had low vitamin D levels were included in the study. Patients were recieved weekly 50,000 IU vitamin D3 supplementation for eight weeks. The general information about the participants (age, education, occupation, health status, nutritional habits, simplified nutritional appetite questionnaire was collected by a questionnaire. Three-days food record was taken from the patients and physical activity status was questioned by the International Physical Activity Questionnaire. In addition, some anthropometric measurements of patients, bioelectric impedance analysis and body composition measurements were taken. Some biochemical parameters of patients were evaluated. All assesments, including polysomnography, were repeated after eight weeks. Serum vitamin D levels were initially 19.1 ± 5.16 ng / mL and increased to 41.6 ± 10.25 ng / mL (p 0.05).