Okul yöneticilerinin duygusal zekâları ve örgütsel yaratıcılıkları
Emotional intelligence and organizational creativity of school administrators
  1. Tez No: 529429
  2. Yazar: ESRA ŞIK AKINCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada okul yöneticilerinin duygusal zekâları ve örgütsel yaratıcılıkları incelenmiştir. Duygusal zekâ bireylerin duygularını doğru ve objektif biçimde algılama ve duygularını yönetebilme becerilerini ifade eder. Uzun yıllar boyunca IQ' nun hayat başarısında önemli olduğu sanılırken son 25 yıldır yapılan çalışmalar EQ' nun bireylerin hem özel hayat hem eğitim ve iş hayatındaki başarısında daha büyük bir öneme sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. Sürekli değişimin ve yenileşmenin ön plana çıktığı bilgi çağında bireylerin ve örgütlerin başarısında önemli rol oynayan bir diğer kavram da yaratıcılıktır. Yaratıcılık ise yeni fikirler üretmek yoluyla örgütlerin gelişimine katkı sağlayarak yeniliklere ve değişime ayak uydurmak suretiyle rekabette üst sıralarda yer alabilmektir. Gerek dünyada gerekse ülkemizde yenilikleri takip edebilmek, bireysel farklılıklardan olumlu yönde değerler ortaya çıkarabilmek adına sürekli değişen ve gelişen eğitim alanında bu iki önemli kavramın bir arada yer aldığı bir araştırma literatürde yer almamaktadır. Bu araştırma söz konusu kavramlara dikkat çekmek ve sonraki araştırmalara kaynaklık etmek amacıyla hazırlanmıştır. Bu çalışmada öncelikle duygusal zekânın ve yaratıcılığın ne anlama geldiği ve gelişim süreçleri ele alınmıştır. Araştırma tarama modelindedir ve küme örnekleme tekniği kullanılmıştır. Maltepe ilçesi olarak belirlenen örneklemde katılımcıların duygusal zekâ ve yaratıcılıklarını tespit etmeye yönelik iki ölçek kullanılmıştır. Araştırma sonucu elde edilen 218 ölçeğin analizinde SPSS13.0 programından yararlanılmıştır. Aynı gruba iki ölçek uygulanmış ve bu ölçeklerin sonuçları arasındaki ilişkiye bakmak için frekans analizi, regresyon ve korelasyon yöntemleri uygulanmıştır. Yapılan istatistik değerlendirmeleri sonucunda okul yöneticilerinin duygusal zekâ becerilerini algılama düzeylerinin yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Yaratıcılık ölçeğine verilen cevapların istatistik sonuçları incelendiğinde ise okul yöneticilerinin yaratıcılık becerilerinin öneminin farkında olduğu fakat sonuç odaklı yönetim yaklaşımı dolayısıyla zaman zaman yaratıcılık sürecinin desteklenmesi noktasında önyargılı bir tutum sergiledikleri ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma eğitim alanı başta olmak üzere birçok alanda ihtiyaç duyulan yenileşmenin gerçekleştirilebilmesi için temel öneme sahip duygusal zekâ ve yaratıcılık kavramlarının bir arada ele alınarak incelenmesi gereksinimine dikkat çekmiştir. Söz konusu kavramlara yönelik araştırmaların farklı örneklemlerde, farklı yöntemlerle ve farklı ilişkilendirmelerle yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
scales have been applied to the same group; and frequancy analysis, regression and correlation methods have been applied to see the relationship between the results of these scales. It has been established as a result of the statistical assessment that school administrators' ability to see emotional intelligence skills is very high. When the statistical results of the responses given to creativity scale are analysed, it becomes evident that although school administrators are aware of the importance of creativity skills, they might be somehow prejudiced against the supporting of the creativity process at times due to result oriented management approach. This study draws attention to the need to examine the concepts of emotional intelligence and creativity together, which hold great importance in the realization of innovation that is required in several different areas in addition to the area of education. It is advised that research regarding these concepts are conducted in different samples, with different methods and different associations.