Hilenin kriminolojik açıdan değerlendirilmesi ve çalışan hilelerinin önlenmesinde proaktif yaklaşımlar
Critiological evaluation of fraud and proactive approaches for prevention of employee frauds
  1. Tez No: 529454
  2. Yazar: ESRA BOSTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ALTUĞ BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Hilenin önlenmesinden sorumlu olanların bütün çabalarına rağmen, kaçınılmaz bir gerçek vardır. Eğer çalışan hile yapmayı kafasına koydu ise hile eylemi mutlaka gerçekleşecektir. Herhangi bir işletmenin çeşitli alanlarında hile oluşabileceğinden, önleyici ve tespit edici tekniklerin doğru bir şekilde uygulanması şarttır. Hile önleme ve hilenin tespiti, birbiriyle ilişkili kavramlar olsa da, aynı anlama gelmemektedir. Hilenin önlenmesi, işletmenin mevcut faaliyetleri anlama, iyileştirme, eğitim ve iletişimi kapsarken; hilenin tespiti ise yaşanmakta olan ya da meydana gelmiş hileyi tanımlamak için yapılan faaliyetleri kapsamaktadır. Bu çalışmada hilenin önlenmesi ve hilenin tespiti için kullanılan her yöntem işletmenin“proaktif yaklaşımını”ortaya koymakta olup, hilenin önlenmesi ve tespitinin proaktif yaklaşım bakımından aynı kavramı ifade ettiğinin önemi açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Despite all the efforts of those responsible for the prevention of the fraud, there is an inevitable fact. If the employee is determinant about a fraud, the fraud action will surely take place. Because of fraud may occur in various areas of any business, preventive and detecting techniques must be properly implemented. Even if fraud prevention and detection are interrelated concepts, they do not have the same meaning.As prevention of fraud includes comprehension, improvement, training and communication of the current activities of the enterprise; the detection of the fraud includes activities to describe the fraud that developing or has occurred. In this study, each method used for the prevention of the fraud and the determination of the fraud has revealed the proactive approach of the enterprise and it is tried to explain the importance of the prevention and detection of the fraud in terms of proactive approach.