Türkiye Tisbidae (crustacea, copepoda, harpacticoida) familyasının taksonomisi ve zoocoğrafyası
Taxonomy and zoogeography of the family Tisbidae (crustacea, copepoda, harpacticoida) of Turkey
  1. Tez No: 529463
  2. Yazar: ERAY ERSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALP ALPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, Türkiye kıyılarında kumiçi ve fital habitatlarda yaşayan Tisbidae familyası üyelerinin tür çeşitliliğini ve dağılımlarını ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Bunun için Türkiye'nin Karadeniz (66 istasyon), Akdeniz (89 istasyon) ve Ege kıyılarında (119 istasyon) örneklenmiş olan toplam 274 istasyondan elde edilen bireylerden Tisbidae familyasına ait olanlar ayıklanmış, 47 istasyonda Tisbidae familyasından örneklere rastlanmıştır. Örneklerin detaylı incelenmesi sonucunda 2 cinse (Tisbe ve Scutellidium) ait 8 tür (Scutellidium ligusticum, Scutellidium longicaudum, Tisbe cf. bulbisetosa, Tisbe histriana, Tisbe perplexa, Tisbe pontina, Tisbe cf. reticulata, Tisbe sp. n.) tespit edilmiştir. Yapılan literatür analizinde tespit edilen türlerden 4 tanesi (Tisbe cf. bulbisetosa, Tisbe histriana, Tisbe pontina, Tisbe cf. reticulata) Türkiye faunası için yeni kayıt, 1 tanesi bilim dünyası için yeni tür olduğu belirlenmiştir. Ayrıca Scutellidium ligusticum, Tisbe cf. bulbisetosa, Tisbe cf. reticulata türleri Karadeniz'den ilk kez rapor edilmiştir. Tespit edilen tüm türlerin ayrıntılı deskripsiyonları yapılıp, fotoğrafları çekilmiş, Türkiye ve Dünya yayılışları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to reveal the diversity and distribution of the members of the family Tisbidae living in interstitial and phytal habitats of Turkish coasts. For this purpose specimens belonging the family Tisbidae seperated from samples collected from 274 stations located along Turkey's Black Sea (66 stations), Mediterranean Sea (89 stations) and Aegean Sea (119 stations) shores. Members of the family Tisbidae were detected in 47 stations. As a result of detailed examination of the specimens, 8 species (Scutellidium ligusticum, Scutellidium longicaudum, Tisbe cf. bulbisetosa, Tisbe histriana, Tisbe perplexa, Tisbe pontina, Tisbe cf. reticulata, Tisbe sp. n.) within 2 genera (Tisbe and Scutellidium) were identified. Analyses of the literature revealed that 4 of the identified species (Tisbe cf. bulbisetosa, Tisbe histriana, Tisbe pontina, Tisbe cf. reticulata) were new records for Turkish fauna besides 1 species was also new for a science. In addition Scutellidium ligusticum, Tisbe cf. bulbisetosa, Tisbe cf. reticulata were reported for the first time from the Black Sea. Detailed descriptions of all identified species were made and the photographs were taken, distributions of the species were also determined.